Premiér Ukrajiny: Sankce na Lukoil energetickou bezpečnost Slovenska neohrožují
Sankce, které Kyjev uvalil na ruskou ropnou společnost Lukoil, energetickou bezpečnost Slovenska neohrožují. Na komunikační platformě Telegram to dnes napsal ukrajinský premiér Denys Šmyhal. Tranzit ruské ropy od Lukoilu ropovodem Družba přes své území Ukrajina zastavila asi před dvěma týdny. Zdůvodnila to právě tím, že si Lukoil v červnu zařadila na svůj sankční seznam.
"Sankce zavedené Národní bezpečnostní radou Ukrajiny energetickou bezpečnost Slovenska a Evropy obecně neohrožují. Jejich zrušení proto není předmětem diskuse. Hrozbou je Rusko a jeho hybridní energetická válka proti Slovákům, jeho vydírání a politická ultimáta," napsal Šmyhal.
Slovensko spolu s Maďarskem, kterého se přerušení dodávek rovněž týká, rozhodnutí Ukrajiny o přerušení tranzitu ropy kritizovaly. Slovenský prezident Peter Pellegrini minulý týden upozornil, že pokud Kyjev tranzit neobnoví, bude muset Slovensko přijmout odvetná opatření. V pondělí pohrozil, že by Slovensko mohlo přestat na Ukrajinu dodávat naftu od slovenské rafinerie Slovnaft.
"Slovensko je naším spolehlivým partnerem, od kterého neočekáváme vydírání ani zastrašování. Vyhrožovat Ukrajině, která se brání agresorovi, aby teroristický stát (Rusko) nemohl dále vydělávat nadměrné zisky potřísněné krví, je pochybný způsob jednání," napsal ukrajinský premiér.
Náměstek ukrajinského ministra energetiky Roman Andarak v úterý uvedl, že Ukrajina je připravena se Slovenskem problém spojený s tranzitem ropy řešit. Nicméně dodal, že se tak stane jen v případě, že "slovenská strana aktivuje příslušný mechanismus daný asociační hodinou", což podle něj dosud neučinila. Asociační dohodou rozumí smlouvu mezi Evropskou unií a Ukrajinou.
Ropovod Družba začíná v Rusku na východním břehu řeky Volhy a v Bělorusku se dělí do dvou větví - severní vede do Polska a do Německa, jižní přes Ukrajinu pak do Maďarska, na Slovensko a do České republiky. Rafinerie MOL na Slovensku a v Maďarsku jsou na dodávkách ropy od Lukoilu zcela závislé. Dodávky ropy do Česka ropovodem Družba podle sdělení společnosti Mero z minulého týdne pokračují podle plánu.
Související články
ČEZ a THMÚ ve spolupráci s Ústím nad Labem zajistí dodávky tepla pro obyvatele na další desítky let. První zdroje se už staví
*Skupina ČEZ pokračuje v modernizaci a dekarbonizaci energetiky po celé ČR. *V Ústeckém kraji chce do této transformace investovat…
Ropa výrazně zlevňuje kvůli vyhlídkám na příměří mezi Izraelem a Hizballáhem
Ceny ropy se dnes výrazně snižují po zprávě serveru Axios, že Izrael a libanonské militantní hnutí Hizballáh se dohodly na podmínk…
Kazachstan plánuje výrazne zvýšiť export ropy cez ropovod Baku-Tbilisi-Ceyhan
Kazachstan plánuje tento rok vyťažiť viac než 88 miliónov ton ropy, z čoho takmer 70 miliónov ton chce vyviezť. Väčšina exportovan…
Česko nebude chtít prodloužení výjimky ze zákazu dovozu ruských ropných produktů
Česko nebude usilovat o prodloužení výjimky z evropského zákazu na dovoz ruských ropných produktů. Informaci agentury Reuters dnes…
Británie uvalí největší sankce na ruskou stínovou flotilu námořních plavidel
Británie uvalí největší balíček sankcí na ruskou stínovou flotilu, tedy ruská plavidla, která převážejí ruskou ropu a ropné produk…
Kalendář akcí
NE•RS 2024
Elektrifikace začíná zde
Energetický management pro města a obce
AMPER 2025
ENERGY-HUB je moderní nezávislá platforma pro průběžné sdílení zpravodajství a analytických článků z energetického sektoru. V rámci našeho portfolia nabízíme monitoring českého, slovenského i zahraničního tisku.