Liberecký kraj bude sledovat pohyb v budovách způsobený těžbou v Turówě

Liberecký kraj bude sledovat pohyb v budovách způsobený těžbou v polském hnědouhelném dole Turów u hranic s Českem. Pro dálkový monitoring, který by měl trvat nejméně deset let, teď hledá dodavatele. Předpokládaná hodnota zakázky je 6,61 milionu korun bez DPH, měřicí přístroje a další vybavení včetně dálkového sledování budou financovány z Fondu Turów, odpověděl dnes na dotaz ČTK mluvčí kraje Filip Trdla. Lhůta pro nabídky v soutěži končí 9. září.

Liberecký kraj bude sledovat pohyb v budovách způsobený těžbou v Turówě

Projekt má ukázat, jak těžba ovlivňuje statiku budov, zatím počítá se sledováním pohybu v 18 soukromých a obecních objektech. Do budoucna ale zakázka nevylučuje rozšíření monitoringu do dalších deseti budov. "Vždycky se montují dva sklonoměry, ideálně do protějších rohů, aby bylo možné sledovat, jestli se budova nějakým způsobem naklání. Zároveň probíhá měření, které dělá Česká geologická společnost s Diamem, a my to můžeme propojit s daty ze sklonoměrů," doplnil krajský radní pro životní prostředí Václav Židek (Piráti). Před montáží nechá kraj aktuální stav budov zdokumentovat.

O umístění měřicího přístroje nebyl podle Židka mezi obyvateli příhraničních obcí velký zájem. "Překvapilo nás to, jako kraj jsme obesílali obyvatele území přímo do schránek," dodal radní. Měřit se bude kromě jiného v kulturním domě v Heřmanicích, hasičské zbrojnici v Hrádku nad Nisou, kapli Panny Marie Pomocné v Uhelné nebo Mateřské škole Sluníčko ve Václavicích. Zakázka počítá s měřením po dobu deseti let s možností prodloužení do doby ukončení těžby v dole Turów.

Důl Turów u česko-polské hranice zásobuje uhlím hlavně sousední elektrárnu. Skupina PGE, které důl i elektrárna patří, tam plánuje těžit až do roku 2044. Důl se chystá postupně rozšířit na 30 kilometrů čtverečních podél silnice z Žitavy do Bogatyně. Obyvatelé na české straně hranice se obávají ztráty podzemní vody, zvýšené prašnosti, ale také hluku nebo poklesu půdy. Polská strana už vybudovala podzemní bariéru, která by měla bránit odtoku vody, před prachem a hlukem z dolu ochrání lidi na české straně zemní val.

Monitorig bude Liberecký kraj financovat z Fondu Turów, který vznikl na základě česko-polské dohody o řešení dopadů těžby. V rámci kompenzací škod vyplatily proto před dvěma lety České republice Polsko a firma PGE, které důl a sousední elektrárna patří, 45 milionů eur (zhruba 1,134 mld. Kč). Z toho 35 milionů eur (882 mil. Kč) šlo na transparentní účet Fondu Turów, který spravuje Liberecký kraj. Kraj už z něj podpořil několik projektů, které mají zajistit pitnou vodu pro obyvatele u hranic, aktuálně je na účtu i s úroky necelých 881 milionů korun.

Související články

Dokončení tendru na Dukovany se odkládá, soud ho opatřením zablokoval

Středeční podpis dohody o stavbě nových jaderných bloků v Dukovanech se odkládá na neurčito, Krajský soud v Brně ho dnes předběžný…

EU plánuje zákaz nových smluv na ruský plyn, konec veškerého dovozu do roku 2027

Evropská unie navrhne zákaz uzavírání nových smluv s dodavateli ruského plynu, stávající spotové smlouvy budou zastaveny do konce…

Německo snížilo cíl naplnění plynových zásobníků na 80 %, předběhlo tak unijní legislativu

Německá vláda 30. dubna schválila nové nařízení, které snižuje národní cíl pro naplnění zásobníků plynu k 1. listopadu z dosavadní…

Firmy KHNP i EDF jsou připraveny k právním krokům k ochraně svých práv v tendru

Společnosti EDF i KHNP jsou připraveny hájit své zájmy v tendru na Dukovany veškerými právními kroky. Vyplývá to z prohlášení fire…

Komora: Rozhodnutí o Dukovanech nelze stále odkládat, jaderná energie je klíčová

Rozhodnutí o stavbě jaderných bloků v Dukovanech nelze odkládat donekonečna. Jaderná energetika představuje klíčový předpoklad pro…

Kalendář akcí

NextGen Energetika 2035+

14. 05. 2025 08:00 - 16:00
Hotel Ambassador Zlatá Husa, Praha
Další ročník konference NextGen Energetika 2035+ přináší klíčovou diskuzi o budoucnosti české energetiky v době technologických inovací, rostoucích in...

Moderná energetika v meniacom sa svete

15. 05. 2025 09:00 - 17:00
ViennaHouse hotel Bratislava a online
Cieľom konferencie je zhodnotiť vykonávanie pokrokových spôsobov podnikania v energetike, umožnené legislatívou spoločného trhu EÚ a aplikovanou v Čec...

SAPI Energy Conference 2025: Je Slovensko pripravené na väčší podiel OZE?

21. 05. 2025 - 22. 05. 2025
Hotel Senec****
Pozývame Vás na 15. ročník SAPI Energy Conference, ktorá sa uskutoční 21. a 22. mája v Hoteli Senec****. Čaká Vás dvojdňové medzinárodné podujatie pln...

Italsko-české Business Forum „Energy for the Future: Innovation for a Sustainable Transition“

29. 05. 2025 09:00 - 17:00
Parlament ČR, Praha
Business Forum Energy na téma: „Energy for the Future: Innovation for a Sustainable Transition“ je businessová akce organizovaná Italsko-českou obchod...

ENERGY-HUB je moderní nezávislá platforma pro průběžné sdílení zpravodajství a analytických článků z energetického sektoru. V rámci našeho portfolia nabízíme monitoring českého, slovenského i zahraničního tisku.

89603
Počet publikovaných novinek
2092
Počet publikovaných akcí
1183
Počet publikovaných článků
ENERGY-HUB využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování jakéhokoli obsahu či jeho části veřejnosti je bez předchozího souhlasu výslovně zakázáno.
Drtinova 557/10, 150 00 Praha 5, Česká republika