Podle Mezinárodní agentury pro energii stojí svět na prahu nového věku elektřiny

Podle Mezinárodní agentury pro energii (IEA) stojí svět na prahu nového věku elektřiny. Poptávka po fosilních palivech dosáhne vrcholu do konce desetiletí a přebytek zásob ropy a plynu by mohl podpořit investice do takzvané zelené energie, uvedla dnes agentura ve svém Výhledu světové energetiky. Upozornila ale na vysokou míru nejistoty, protože Blízkým východem a Ruskem, kde se těží ropa a zemní plyn, zmítají konflikty. Letos se také budou konat volby v zemích, které představují polovinu světové poptávky po energii.

Podle Mezinárodní agentury pro energii stojí svět na prahu nového věku elektřiny

"Ve druhé polovině tohoto desetiletí by nás vyhlídka na dostatečnější - nebo dokonce nadbytečné - dodávky ropy a zemního plynu v závislosti na vývoji geopolitického napětí posunula do velmi odlišného světa energetiky," uvedl výkonný ředitel IEA Fatih Birol. Přebytek zásob fosilních paliv by pravděpodobně vedl ke snížení cen a mohl by umožnit zemím věnovat více zdrojů na čistou energii, čímž by se svět dostal do "věku elektřiny", dodal.

Loni bylo podle IEA celosvětově uvedeno do provozu rekordní množství čisté energie, včetně více než 560 gigawattů (GW) kapacity pro obnovitelné zdroje. Očekává se, že v letošním roce se do čisté energie investují přibližně dva biliony dolarů (asi 46 bilionů Kč), což je téměř dvojnásobek částky investované do fosilních paliv.

Birol uvedl, že zatímco v některých zemích se transformace energetiky zpomaluje, jinde se zrychluje. "Přírůstek kapacity obnovitelných zdrojů je letos o 20 procent vyšší než v roce 2023. "Výrazné zpomalení nevidím, a to proto, že přechod je poháněn ekonomikou, nikoliv klimatickou politikou," řekl šéf IEA.

Ve scénáři založeném na současné politice vlád dosáhne celosvětová poptávka po ropě před rokem 2030 vrcholu na úrovni téměř 102 milionů barelů denně. Do roku 2035 se pak sníží zpět na úroveň roku 2023, což by bylo 99 milionů barelů denně. Přispět by k tomu měla zejména nižší poptávka v odvětví dopravy v důsledku rostoucího využívání elektromobilů.

Motorem poptávky po energii by podle IEA měly být klimatizace. Růst teplot a vyšší příjmy obyvatel by mohly do roku 2050 zvýšit zájem o ně o 280 procent. Využívání klimatizací si podle zprávy do roku 2030 vyžádá navíc 697 terawatthodin (TWh) elektrické energie, což je více než trojnásobek dodatečné poptávky po počítačových datových centrech. Elektromobily by si mezitím vyžádaly dalších 854 TWh, uvedla agentura.

Podle současného scénáře IEA klesnou ceny ropy z 82 dolarů za barel v roce 2023 na 75 dolarů za barel v roce 2050. Pokud by ovšem vlády sledovaly cíl snižovat emise v energetickém sektoru na takzvanou čistou nulu, v roce 2050 by se cena barelu mohla dostat až na 25 dolarů.

Zpráva také uvádí, že nedostatečný přístup k energii stále zůstává největší nespravedlností v současném energetickém systému. Na 750 milionů lidí - především v subsaharské Africe - nemá přístup k elektřině a více než dvě miliardy lidí nemají přístup k čistým palivům na vaření.

Související články

Revize Green Dealu přinese méně regulací a více peněz pro byznys, očekává šéf ČEZ ESCO

Rétorika nové Evropské komise je nadějná pro byznys. Slibuje méně regulací a pravidel, naopak více podpory pro dekarbonizaci zemí.…

Počet stížností na energošmejdy se oproti loňsku zdvojnásobil

Počet stížností na nekalé podomní obchodníky s energiemi se letos ve srovnání s loňským rokem zatím více než zdvojnásobil. Neváhaj…

Skupině SUAS Group se loni zpětinásobil zisk na 287 mil. Kč, obrat byl 10,7 mld.

Skupina firem SUAS Group (Skupina) vykázala loni zisk 287 milionů korun před zdaněním, zhruba pětkrát vyšší než o rok dřív. Na výs…

USA zvažují nová exportní omezení pro čipy od Nvidie a AMD. Cílem už není jen Čína

Spojené státy americké zvažují nová exportní omezení v polovodičovém sektoru. U nejpokročilejších čipů od Nvidie a dalších americk…

Nová éra energetiky 4. díl: Nadějí na lepší komunitní energetiku je hybridní metoda sdílení

K možnosti sdílet lokálně vyrobenou elektrickou energii mezi různými odběrnými místy se upínají velké naděje. Slabinou ale zůstává…

Kalendář akcí

Konference energetiky a odpadového hospodářství 2024

17. 10. 2024 09:00 - 18. 10. 2024 17:00
Kongresové centrum Praha
2. ročník konference energetiky, tentokrát proběhne v dvoudenním formátu a zaměří se i na téma odpadového hospodářství. Dvě palčivá témata poslední do...

Dny kogenerace 2024

22. 10. 2024 08:30 - 23. 10. 2024 14:00
Aquapalace hotel Prague, Čestlice
Srdečně Vás zveme na největší událost oboru, 17. ročník konference Dny kogenerace, která se uskuteční 22.-23. října 2024 v hotelu Aquapalace, Čestlice...

Cenové rozhodnutí - ceny tepelné energie 2025+

23. 10. 2024 13:00 - 15:00
Online
Webinář je určen pro dodavatele tepelné energie a širokou veřejnost se zájmem o dané téma.  Obsah webináře cenové rozhodnutí pro rok 2025 změny v...

Podzimní plynárenská konference

23. 10. 2024 09:00 - 24. 10. 2024 17:00
Karlovy Vary
Jubilejní 30. ročník Podzimní plynárenské konference se letos uskuteční ve dnech 23. - 24. října v Grandhotelu Pupp v Karlových Varech. Hlavním témate...

ENERGY-HUB je moderní nezávislá platforma pro průběžné sdílení zpravodajství a analytických článků z energetického sektoru. V rámci našeho portfolia nabízíme monitoring českého, slovenského i zahraničního tisku.

85164
Počet publikovaných novinek
2092
Počet publikovaných akcí
1122
Počet publikovaných článků
ENERGY-HUB využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování jakéhokoli obsahu či jeho části veřejnosti je bez předchozího souhlasu výslovně zakázáno.
Drtinova 557/10, 150 00 Praha 5, Česká republika