Spalovna odpadu v Písku získala souhlas MŽP, o výstavbě rozhodnou zastupitelé
Záměr postavit spalovnu odpadu v Písku získal v hodnocení vlivu na životní prostředí (EIA) souhlasné . Ministerstvo životního prostředí ho vydalo v úterý, informovala dnes ČTK mluvčí písecké radnice Petra Měšťanová. O pokračování projektu společnosti ZEVO Písek rozhodnou dnes zastupitelé Strakonic a 5. prosince zastupitelstvo Písku. Spalovna by měla ročně zpracovat 50.000 tun komunálního odpadu z obou měst i okolních obcí.
Zařízení pro energetické využití odpadu by mělo stát v blízkosti Teplárny Písek, která by využívala odpadní teplo jako jeden ze svých zdrojů pro centrální zásobování teplem. Předpokládané náklady na stavbu budou 2,1 miliardy korun, dotace z modernizačního fondu 1,3 miliardy korun. Zbytek peněz si bude muset firma ZEVO Písek půjčit.
"Výstavbou a provozem záměru tedy nebude při dodržení projektových parametrů a v tomto závazném stanovisku stanovených podmínek, významně negativně ovlivněno zdraví obyvatel ani jednotlivé složky životního prostředí," uvedlo ve stanovisku ministerstvo životního prostředí. "Ze závěru posouzení vyplývá, že výskyt měřitelných zdravotních rizik pro obyvatelstvo žijící v blízkosti ZEVO je málo pravděpodobný, respektive že nedojde ke změně stávajících zdravotních účinků vlivem provozu záměru," dodalo.
Mezi podmínkami pro provoz spalovny je například její dopravní napojení na silniční obchvat po jeho vybudování, což stanovila sama písecká radnice, nebo podmínka, že odpady ze ZEVO, tedy škvára a popílek, nebudou končit na skládce Vydlaby. Tato podmínka vzešla z námitek veřejnosti a také z podnětu společnosti Odpady Písek, která nemá zájem se zabývat likvidací tohoto odpadu, řekl jednatel společnosti ZEVO Písek Jakub Šimoník.
V dokumentu ministerstva životního prostředí se také píše, že do spalovny se nebudou dovážet odpady ze zahraničí s výjimkou případů, kdy to bude v souladu se zákonem. Stanovilo také, že nejpozději se zahájením provozu spalovny Teplárna Písek odstaví uhelný kotel. Pravidelně se mají ověřovat vlastnosti odpadů vznikajících při provozu zařízení, a to z hlediska jejich následné využitelnosti a způsobu odstranění.
Související články
V Borku vysadili park z ovocných stromů, finančně obci přispěla Nadace ČEZ
Borek (Praha-východ) – Dvaatřicet ovocných stromů v kombinaci jabloň, slivoň, hrušeň, broskvoň, třešeň a meruňka nyní zakořeňuje v…
Ľudia z takmer dvoch stoviek obcí a miest môžu žiadať o príspevok na obnovu domu po záplavách
NOVÉ ZÁMKY. Obyvatelia, ktorým majetok poškodili septembrové povodne môžu požiadať o kompenzáciu. Tie zasiahli sídla v Bratislavs…
Osekání podpor v energetice odradí od investic, Česko bude dál zaostávat, shodli se experti v debatě
Nový nápad na osekání velkého balíku peněz vyplácených na dotacích pro obnovitelné zdroje energie podrobují experti kritice. Minis…
Automobilový priemysel prechádza transformáciou. Čo ju brzdí najviac?
Automobilový priemysel predstavuje kľúčový pilier hospodárstva Európskej únie, poskytujúci prácu 13,8 milióna Európanov, čo tvorí…
Slovensko přiznalo chemičce Duslo pobídky na bateriové úložiště
Slovensko přiznalo chemičce Duslo z české skupiny Agrofert pobídky za téměř 1,5 milionu eur (38 milionů Kč) na vybudování bateriov…
Kalendář akcí
PRO-ENERGY CON 2024
Životní prostředí - prostředí pro život 2024
Konference Biomasa, Bioplyn a Energetika 2024
Europe Nuclear Energy & SMR Conference (ENES 2024)
ENERGY-HUB je moderní nezávislá platforma pro průběžné sdílení zpravodajství a analytických článků z energetického sektoru. V rámci našeho portfolia nabízíme monitoring českého, slovenského i zahraničního tisku.