Vědci se domnívají, že hvězdný vítr pomohl vzniku vody na Zemi
Klíčovým faktorem vzniku vody na Zemi by mohl být hvězdný vítr. Vyplývá to z nové studie vědců z Astronomického ústavu Akademie věd ČR. Ta předpokládá, že hvězdný vítr, který bombardoval povrch meteoritů, na nich způsobil vznik vody. Na zemský povrch se voda poté dostala před přibližně 4,1 až 3,8 miliardami let v období Velkého pozdního bombardování asteroidy, které do Země narážely. Ústav o tom informoval v tiskové zprávě.
Díky infračervené spektrometrii a metodě takzvané teplotně programované desorpce tým Svatopluka Civiše zjistil, že bombardování kyslíkatých minerálů atomy vodíku vede k tvorbě molekul vody. Ty se pevně vážou na povrchu minerálů, zůstávají stabilní i při velmi nízkém tlaku a odolávají vysokým teplotám. Výsledky studie podle vědců naznačují, že hvězdný vítr by mohl hrát klíčovou roli při přísunu vody nejen na Zemi, ale i na jiná tělesa ve Sluneční soustavě.
Mezi kyslíkaté minerály, které se mohou vyskytovat ve vesmíru patří například magnetit, hematit, křemen nebo sírany, vápence a fosfáty. Výzkum Civišova týmu zahrnoval 14 vzorků minerálů obsahující kyslík, včetně dvou meteoritů.
Vědci zjistili, že tyto materiály dokážou zadržet malé množství vody - od 0,09 procenta do 0,7 procenta své hmotnosti. To naznačuje, že pevné materiály, které dopadly na Zemi v období intenzivního bombardování, mohly přispět k vytvoření části vody, která dnes tvoří oceány. Experti se proto domnívají, že voda mohla vznikat díky procesům, které byly na povrchu prachových částic a minerálů, když na ně působilo kosmické záření.
Výzkum byl publikován ve vědeckém časopise Astrophysical journal.
Související články
Chcete žiadať o dotáciu na obnovu domu? Pozrite si, ktoré výzvy sú práve otvorené
1. Novinka Aké výzvy na obnovu domov sú momentálne aktuálne? Ministerstvo hospodárstva (a Slovenská inovačná a energetická agentúr…
Ústecká rada schválila uzavření smlouvy s EIB na miliardový úvěr
Rada města Ústí nad Labem schválila uzavření smlouvy s Evropskou investiční bankou (EIB) na úvěr 1,042 miliardy korun. Peníze chce…
Někteří písečtí obyvatelé odmítají plánovanou stavbu spalovny odpadů
Část píseckých obyvatel je proti výstavbě spalovny odpadu ZEVO Písek vedle místní teplárny. Obávají se znečištění ovzduší, poškoze…
Špičkový výzkum geotermální energie se naplno rozjíždí a Litoměřičtí o něm diskutovali s odborníky
Prezentace odborníků z Univerzity Karlovy a Českého vysokého učení v Praze probíhající včera v podvečer v sále litoměřického hradu…
Volkswagen spouští provoz elektrických traktorů v Africe
Automobilka Volkswagen spustila pilotní fázi projektu GenFarm, který má africkým farmářům usnadnit práci díky možnosti pronajmout…
Kalendář akcí
Konference Inspirujme se 2024
NE•RS 2024
Elektrifikace začíná zde
Energetický management pro města a obce
ENERGY-HUB je moderní nezávislá platforma pro průběžné sdílení zpravodajství a analytických článků z energetického sektoru. V rámci našeho portfolia nabízíme monitoring českého, slovenského i zahraničního tisku.