Zdražení poplatků za přepravu plynu v Německu se podle MPO nebude týkat ČR
Zvýšení poplatků za přepravu plynu v Německu se podle informací českého ministerstva průmyslu a obchodu (MPO) nebude týkat České republiky. Aktuální německé opatření by se totiž nemělo vztahovat na plyn, který teče z Německa přes hranice. Česko tak nadále počítá s tím, že poplatky pro tranzit do ČR budou od začátku příštího roku úplně zrušeny, což v minulosti deklarovala i německá vláda. Na dotaz ČTK to dnes uvedl mluvčí ministerstva Marek Vošahlík.
Správce německého trhu s plynem Trading Hub Europe (THE) dnes oznámil, že Německo v příštím roce zvýší poplatek za přepravu plynu z nynějších 2,50 na 2,99 eura (téměř 76 korun) za každou megawatthodinu (MWh).
"Podle informací MPO je zvýšení poplatků vypočítáváno bez zohlednění objemů na přeshraničních bodech. To znamená, že se zmíněné navýšení poplatku netýká dodávek plynu pro Českou republiku. Resort zároveň očekává, že výběr poplatku bude od 1. ledna 2025 na přeshraničních bodech zrušený, jak několikrát zástupci německé vlády deklarovali. Pro Česko se tedy na základě tohoto oznámení nic nemění," řekl Vošahlík. Pokud se informace ministerstva potvrdí, navýšení poplatků by tak patrně platilo pouze pro domácí odběratele v Německu
Hlavním přeshraničním bodem mezi ČR a Německem pro přepravu plynu je nyní Brandov na Mostecku v severozápadním pohraničí. Dalším německo-českým přeshraničním bodem pro plyn je na jihozápadě Waidhaus, který je ovšem v současné době téměř nevyužívaný.
Česká republika, Slovensko, Rakousko a Maďarsko až do letošního jara stupňovaly tlak na Evropskou komisi (EK), aby proti spornému poplatku zakročila. Důvodem kritiky bylo například to, že poplatek podle nich komplikuje snahu odstoupit od dodávek ruského plynu, protože neúměrně zvyšuje náklady na dovoz plynu ze západní Evropy.
Německo poplatek zavedlo na podzim 2022, sloužit měl k pokrytí nákladů na ukládání plynu v zásobnících a na zajištění bezpečnosti dodávek. Poplatek se týká společností a spotřebitelů v Německu a dovozců v sousedních zemích, kteří nakupují plyn prostřednictvím německých plynovodů.
Právě poplatky za přepravu plynu přes Německo prodražují dovoz plynu do Česka západní cestou. Odtud do země proudí zejména plyn z Norska a také LNG z nizozemského terminálu. V posledních týdnech tak roste dovoz ze Slovenska, kudy teče zejména ruský plyn. V listopadu je jeho podíl na dodávkách do ČR podle přepravních statistik společnosti Net4Gas přes 95 procent. Podle analytiků je hlavním důvodem tohoto nárůstu cena, plyn z Ruska je na trhu i kvůli německým poplatkům podle nich nyní levnější než plyn ze západu.
Trh s plynem se výrazně změnil po ruské vojenské invazi na Ukrajinu z února 2022, kdy Evropská unie zavedla proti Rusku sankce a mimo jiné začala odmítat ruské suroviny, včetně ropy a plynu. Cena zemního plynu se v létě 2022 v Evropě prudce zvýšila a krátce přesáhla 300 eur za MWh, od té doby se vrátila k hodnotám zhruba začátku roku 2022. Dnes dopoledne se pohybovala kolem 46 eur/MWh.
Související články
Trumpova politika může ovlivnit české výrobce, Pavel vidí příležitost
Návrat republikána Donalda Trumpa do Bílého domu vnímá český prezident Petr Pavel hlavně jako příležitost, čeká na jeho další krok…
Parížska dohoda je najlepšou nádejou pre ľudstvo, vyhlásila šéfka eurokomisie
Parížska klimatická dohoda zostáva naďalej najlepšou nádejou pre celé ľudstvo, uviedla dnes na zasadnutí Svetového ekonomického fó…
iKomunita: Zájem o fotovoltaické elektrárny na rodinných domech v ČR dál klesne
Zájem o fotovoltaické elektrárny na rodinných domech výrazně klesl a propad zájmu zřejmě bude pokračovat. Až polovina firem na trh…
Výroba elektřiny v ČR loni klesla o čtyři pct, oslabují hlavně uhelné zdroje
Výroba elektřiny v Česku dál klesá. Loni české energetické zdroje vyprodukovaly 68,7 terawatthodiny (TWh) elektřiny, což je meziro…
Čína loni překonala vlastní rekord v instalaci obnovitelných zdrojů energie
Čína loni překonala svůj vlastní světový rekord v instalaci obnovitelných zdrojů energie. Přidala zhruba 277 gigawattů (GW) solárn…
Kalendář akcí
Energetický management pro města a obce
Očekávaný vývoj odvětví energetiky v ČR a ve světě – 20. ročník
AMPER 2025
Hydrogen days 2025
ENERGY-HUB je moderní nezávislá platforma pro průběžné sdílení zpravodajství a analytických článků z energetického sektoru. V rámci našeho portfolia nabízíme monitoring českého, slovenského i zahraničního tisku.