Dodávky ruského plynu do EU jsou stabilní, přes Slovensko do Česka jsou vyšší
Dodávky zemního plynu z Ruska do Evropské unie dnes pokračují ve stabilních objemech, proti pondělí se ale o 21 procent zvýšila poptávka z Rakouska přes území Slovenska. Více plynu proudí přes Slovensko i do České republiky. S odkazem na data ruské plynárenské společnosti Gazprom a slovenského provozovatele přepravní soustavy Eustream to uvedla agentura Reuters.
Dodávky do Rakouska v polovině tohoto měsíce narušil obchodní spor mezi Gazpromem a rakouskou energetickou firmou OMV. Ruský podnik tehdy uvedl, že přestane plyn rakouské firmě dodávat, Rakousko ale plyn i tak dostává, protože ostatní obchodníci s plynem požádali ruský podnik o vyšší dodávky, které následně posílají do Rakouska. Objemy pro Rakousko jsou ale zatím stále nižší, než jaké byly do poloviny tohoto měsíce, kdy Gazprom firmu OMV vyškrtnul ze seznamu odběratelů.
Gazprom dnes uvedl, že do EU za celý den pošle přes Ukrajinu 42,2 milionu metrů krychlových plynu proti pondělnímu objemu 42 milionů metrů krychlových. Objem plynu, který Gazprom posílá, závisí na takzvaných nominacích, což je odborný termín pro požadavky dodavatelů na transport stanoveného množství suroviny. Nominace se tedy mění podle toho, jaký je v EU o ruský plyn zájem.
Zvýšením objemu plynu určeného pro Rakouska se dodávky suroviny do této alpské země vracejí zatím pouze na úroveň z minulého týdne. Objem plynu určeného pro Českou republiku přes území Slovenska se dnes proti pondělí zvýšil o osm procent. Nominace pro Slovensko z Ukrajinu zůstaly pro dnešek stabilní.
Rakouský podnik OMV pozastavil ruské státní společnosti Gazprom platby za plyn, aby vymohl částku 230 milionů eur (5,8 miliardy Kč), kterou mu přiznala arbitráž ve sporu s ruským podnikem. Rakouská společnost se domáhala náhrady za nepravidelné dodávky plynu a za úplné zastavení dodávek do Německa v srpnu 2022. OMV navíc vede s ruským státním podnikem několik dalších sporů.
Obchod s plynem v EU narušila ruská vojenská invaze na Ukrajinu z února 2022. Evropa do té doby využívala levných energetických surovin z Ruska, po rozpoutání války na Ukrajině ale začala ruské energie odmítat.
Související články
Bloomberg: EU navrhuje sankce na čínské firmy, které pomáhají Rusku ve válce
Evropská unie navrhuje uvalit sankce na čínské firmy, které podle ní pomohly ruským společnostem vyvinout útočné drony nasazené v…
Cena bitcoinu klesla pod 93.000 USD
Cena bitcoinu dnes dopoledne prudce klesla a přechodně se dostala až pod 93.000 USD (2,24 milionu Kč), což byl za uplynulých 24 ho…
Velkoobchodní ceny elektřiny v listopadu vzrostly. Může to ohrozit trend zlevňování pro domácnosti
Ceny energií, které byly v poslední době relativně nízké, mohou stát před zlomem. Za poslední listopadový týden se cena plynu zvýš…
Šéf IEA: Dodávky ropy a plynu budou letos i příští rok dostatečné
Celosvětové dodávky ropy a plynu budou v letošním a příštím roce dostatečné, pokud nedoje k výrazné eskalaci geopolitického napětí…
Zemní plyn (NYMEX) - Intradenní výhled 26.11.2024
Pivot: 3,5300 Preferovaný scénář: Krátké (short) pozice pod 3,5300 s cílem na 3,2400 a dále pak až na 3,1600.
Kalendář akcí
NE•RS 2024
Elektrifikace začíná zde
Energetický management pro města a obce
AMPER 2025
ENERGY-HUB je moderní nezávislá platforma pro průběžné sdílení zpravodajství a analytických článků z energetického sektoru. V rámci našeho portfolia nabízíme monitoring českého, slovenského i zahraničního tisku.