Kompostárna Jarošovice na Českobudějovicku spouští výrobu biometanu
Kompostárna Jarošovice na Českobudějovicku spouští výrobu biometanu. Rozšiřuje tak svou produkci a stává se první multifunkční stanicí v ČR, která se skládá z kompostárny bioplynové a biometanové stanice. Novinářům to řekl zakladatel projektu a společník Jiří Netík. Měsíční výkon stanice na biometan je zhruba 2000 MWh, což je v přepočtu necelých 200 metrů krychlových plynu.

Kompostárna Jarošovice vznikla před 20 lety. Postupně rozšiřovala svou produkci. "Celý systém se snažíme uzavřít, což znamená přijmout odpad, zpracovat jej, vyrobit energii a hnojivo, které se dá použít na poli, abychom znova obohatili půdu. Vzniklý plyn pak používáme pro distribuci do sítě nebo pro vlastní potřebu," uvedl Netík.
Jarošovice jsou osmou stanicí v republice, která vyrábí biometan. Kromě nich jde například o Rapotín na Šumpersku, Litomyšl na Svitavsku, Mladou Boleslav nebo Horní Suchou na Karvinsku. "Ale multifunkční stanici jako my nikdo jiný v republice nemá. Jsou různé bioplynové stanice nebo stanice na biometan. Ale v našem případě jde o synergii, která je navíc propojená k energetice," řekl Netík. Náklady na vybudování stanice v Jarošovicích činilo 185 milionů korun. Kompostárna na něj získala dvě dotace a zhruba na 85 milionů korun si vzala úvěr. "Předpokládáme návratnost do pěti let," řekl Netík.
Kompostárna v Jarošovicích přijme a zpracuje ročně 60.000 tun odpadu. Pokrývá tak 60 procent produkce celého Jihočeského kraje. Jde například o biologicky rozložitelný odpad, kal z čistíren nebo odpad z kuchyní a jídelen. Od začátku fungování kompostárna zpracovala téměř 420.000 tun odpadu a vytvořila více než 150.000 tun kompostu. "Svážíme materiál ze sedmi stovek jídelen, což je prakticky z celého Jihočeského kraje. A také získáváme zboží od potravinářských firem z různých nepovedených šarží," řekl.
O podporu na zřízení výroby a využití biometanu v ČR se na ministerstvu průmyslu a obchodu do konce letošního ledna přihlásilo 15 projektů. Zájemci dohromady požádali o dotace za 600 milionů Kč. Stát bude v dotování dalších projektů z evropských peněz pokračovat, chce na ně vynaložit až miliardu korun.
Související články
Pro přechod na obnovitelné zdroje jsou nejvíc voliči Pirátů a vlády, uvádí průzkum
Přechod Česka na obnovitelné zdroje energií nejčastěji podporují voliči opozičních Pirátů, vládních Starostů a nezávislých a koali…
Témou boli migranti, uhlie aj ruská energia. Debatám kandidátov na poľského prezidenta sa nevyhli konflikty
Dvaja hlavní poľskí prezidentskí kandidáti - Rafal Trzaskowski z Občianskej koalície (KO) a Karol Nawrocki podporovaný opozičnou s…
USA majú novú nečakanú požiadavku. Okrem minerálov chcú kontrolovať plynovod tranzitujúci plyn z Ruska
Rozhovory medzi Ukrajinou a USA o dohode o nerastoch sa začali v napätej atmosfére, píše agentúra Reuters.
IEA: Dovoz LNG do Evropy se letos zvýší o 25 procent, přiblíží se rekordu
Dovoz zkapalněného zemního plynu (LNG) do Evropy by měl v letošním roce vzrůst o 25 procent, tedy 33 miliard metrů krychlových, pr…
Transakčná daň škodí slovenským podnikom vo veľmi nevhodnej chvíli, tvrdí PS
Transakčná daň škodí slovenským podnikom vo veľmi nevhodnej chvíli. Máme tu obchodnú vojnu, Trumpove clá a potrebujeme robiť všetk…
Kalendář akcí
Dny teplárenství a energetiky 2025
SAPI Energy Conference 2025: Je Slovensko pripravené na väčší podiel OZE?
Nekonvenční zdroje elektrické energie
Česko-slovenské energetické fórum
ENERGY-HUB je moderní nezávislá platforma pro průběžné sdílení zpravodajství a analytických článků z energetického sektoru. V rámci našeho portfolia nabízíme monitoring českého, slovenského i zahraničního tisku.