Litvínovská rafinérie Orlen Unipetrol začala zpracovávat ropu ze západu
Společnost Orlen Unipetrol začala dnes ve své litvínovské rafinérii zpracovávat výhradně jen ropu dovezenou ze západu rozšířeným italským ropovodem TAL. Tamní rafinérie tak poprvé od roku 1965 nevyužívá ruskou ropu z ropovodu Družba. ČTK to sdělil generální ředitel rafinérské skupiny Orlen Unipetrol Mariusz Wnuk.

Rozšířený ropovod TAL je v provozu několik týdnů. Česko díky tomu může nově ze západních ropovodů IKL a TAL čerpat až osm milionů tun ropy ročně, což zcela pokryje spotřebu rafinérií v Česku.
"V naší litvínovské rafinérii začínáme zpracovávat pouze ropu, která je k nám dopravována přes moře tankery do italského přístavu Terst a poté ropovodem TAL/IKL. Litvínovská rafinérie tak již není závislá na dodávkách ropovodem Družba - poprvé od roku 1965," uvedla dnes společnost. Wnuk upozornil, že dodávky do obou rafinérií společnosti, tedy v Litvínově i v Kralupech nad Vltavou, jsou plynulé.
Mero v závěru loňského roku dokončilo technické práce na rozšíření ropovodu TAL a letos pokračovalo v jeho testování a certifikaci. Projekt přibližně za 1,6 miliardy korun zdvojnásobil dosavadní kapacity ropovodu. Česko se tak podle vlády už zcela obejde bez ruské ropy.
Až do začátku letošního března ropa tekla do Česka ze dvou hlavních zdrojů. Jedním z nich byl ropovod Družba z Ruska. Jeho podíl na dodávkách loni činil 42 procent. Další část ropy přitéká z německého ropovodu IKL, který navazuje na italský ropovod TAL.
Od 4. března jsou dodávky z Družby zastaveny a dosud nebyly obnoveny. Vláda proto rozhodla o půjčce rafinérské společnosti Orlen Unipetrol. Až 330.000 tun ropy z nouzových zásob vystačila na více než měsíc provozu rafinerií. Půjčka, která tvoří třetinu státních zásob, měla zajistit dostatek ropy na českém trhu. Rafinérie začaly ropu z rezerv čerpat od 11. března. Podle rafinérií tak už další zásoby z rezerv nebudou zapotřebí, naopak půjčku bude podle dříve dohodnutého harmonogramu státu postupně vracet.
Ropovod TAL začíná v Terstu, kam se ropa dováží z více zemí a kontinentů. Největší podíl tvoří dodávky z oblastí okolo Kaspického a Černého moře, USA a Afriky.
Související články
Pellegrini: Preregulovanosť v EÚ zabíja inovácie, musíme proti nej bojovať. Podľa Pavla čelí Európa tlaku z východu aj zo západu
Slovenský prezident Peter Pellegrini vo Varšave v utorok vyzval na boj proti preregulovanosti na európskej úrovni. Povedal to poča…
Z malého dodavatele kogenerací evropský lídr moderní energetiky. ČEZ má po 10 letech působení na ESCO trhu 117 společností v 15 státech
Skupina ČEZ slaví 10 let na trhu ESCO služeb. Společnost ČEZ ESCO působící v Česku založil ČEZ v roce 2015 a o dva roky později i …
ERÚ už letos rozdal dodavatelům pokuty za 9,1 milionu Kč, většinu dvěma firmám
Energetický regulační úřad (ERÚ) letos rozdal dodavatelům energií pokuty za protispotřebitelské praktiky za celkem 9,1 milionu kor…
Zájem o sdílení elektřiny v ČR s jarem stoupá, přihlášeno je 20.000 účastníků
Zájem o sdílení elektřiny v Česku s příchodem jara postupně stoupá. Počet registrovaných účastníků přesáhl 20.000, kteří od loňské…
Firmy C-energy a Jipocar Power mohou založit společný podnik, uvedl ÚOHS
Energetické společnosti C-energy z Plané nad Lužnicí a Jipocar Power z Jihlavy mohou založit společný podnik na provoz bateriového…
Kalendář akcí
NextGen Energetika 2035+
Moderná energetika v meniacom sa svete
SAPI Energy Conference 2025: Je Slovensko pripravené na väčší podiel OZE?
Italsko-české Business Forum „Energy for the Future: Innovation for a Sustainable Transition“
ENERGY-HUB je moderní nezávislá platforma pro průběžné sdílení zpravodajství a analytických článků z energetického sektoru. V rámci našeho portfolia nabízíme monitoring českého, slovenského i zahraničního tisku.