Brněnské městské části chystají projekty pro lepší hospodaření s dešťovou vodou
Brněnské městské části připravují projekty, jejichž účelem je lepší hospodaření s dešťovou vodou. Vznikly na základě starší studie, která vytipovala několik zastavěných oblastí ve městě, kde odtékající voda přetěžuje kanalizace a vodní toky. Opatření už chystají v Novém Lískovci, Židenicích nebo Komíně. Nyní se k nim připojily i Kohoutovice. Od opatření si slibují hlavně zlepšení vitality zeleně a úsporu při letním zavlažování, řekl novinářům starosta Kohoutovic Jakub Hruška (KDU-ČSL).

V Kohoutovicích plánují instalaci akumulačních a retenčních nádrží nebo propustných zpevněných ploch. "Chceme sbírat vodu ze střech bytových domů a ze střechy Základní školy Pavlovská v horní části Kohoutovic. Voda odtud nyní teče přímo do kanalizace, při tom se dá použít na zalévání okolní zeleně," řekl Hruška.
Podobně vodu sbírají v Novém Lískovci. Tam už přes deset let teče voda ze střech okolních paneláků do jezírka v parku Pod Plachtami. Podle starostky Jany Drápalové (Zelení) začali v Novém Lískovci dešťovku řešit dříve než ostatní městské části hlavně kvůli sesuvům půdy, které hrozily, protože velká část území je ve svahu. "Jedna zadržovací nádrž už funguje u komunitního centra, sbírá vodu z jeho střechy i z nádvoří před ním. Podobné nádrže teď připravujeme i u Základní školy Svážná. Měly by mít objem 300 metrů krychlových a budou sloužit k zalévání zeleně. Případné přebytky bude využívat škola k zalévání vlastní zahrady. Hotovo bychom chtěli mít příští rok," řekla ČTK Drápalová.
V Židenicích zasakovací dlažba na parkovištích umožňuje rostlinám v okolí lépe zakořenit a odvádí k nim vodu, jež na povrch dopadne. Akumulační nádrž funguje několik let pod Juliánovským náměstím a další bude u nových garáží technických služeb. "Voda se bude sbírat ze střechy a zaměstnanci technických služeb ji použijí na zavlažování," řekl starosta Židenic Petr Kunc (Hlas pro Židenice).
Zasakovací dlažbu použil Komín u bytových domů v Urbánkově ulici. Podobnou dlažbu chce městská část použít i u rekonstruovaného společenského domu, kde by se voda měla zasakovat pod nově vysazené stromy a k záhonům. "Na základě projektu a studie města Brna budeme upravovat i Olbrachtovo náměstí, kde chceme zmenšit asfaltové plochy a lépe ho uzpůsobit k zadržování vody," řekla starostka Komína Milada Blatná (Zelení).
Projekt s názvem Adaptační opatření na využití srážkových vod zaštiťuje Kancelář architekta města Brna a zapojilo se do něj sedm městských částí, které mají dlouhodobé problémy s odváděním dešťové vody. Jeho cílem je zlepšení mikroklimatu a zabránění povodním.
Související články
Průtoky v řekách v povodí Moravy se někde pohybují na hranici sucha
Průtoky v řekách v povodí Moravy jsou na řadě míst pod normálem, pohybují se nejčastěji mezi deseti až 50 procenty obvyklého květn…
Dopis českému ministrovi ohledně Dukovan není právně závazný, potvrdil mluvčí EK
Mluvčí Evropské komise potvrdil, že dopis českému ministru průmyslu Lukáši Vlčkovi s žádostí o odklad podpisu smlouvy o dostavbě j…
V Tušimících by ČEZ mohl provozovat až šest malých jaderných reaktorů
V Tušimicích na Chomutovsku by mohl ČEZ provozovat až šest malých modulárních reaktorů. Nahradí výrobu elektřiny v hnědouhelné ele…
U Chomutova vznikl dispečink pro ovládání výroben obnovitelných zdrojů energie
V Málkově u Chomutova vybudoval ČEZ dispečink obnovitelných zdrojů energie. Z jednoho místa řídí odborníci fotovoltaické a větrné…
Čeští byznysmeni z ResInvestu koupili část australského těžaře
Češi věří Austrálii. U protinožců už působí miliardář Pavel Tykač a svou působnost tam nyní rozšířila investiční skupina ResInvest…
Kalendář akcí
NextGen Energetika 2035+
Moderná energetika v meniacom sa svete
SAPI Energy Conference 2025: Je Slovensko pripravené na väčší podiel OZE?
Solární energie a akumulace v ČR
ENERGY-HUB je moderní nezávislá platforma pro průběžné sdílení zpravodajství a analytických článků z energetického sektoru. V rámci našeho portfolia nabízíme monitoring českého, slovenského i zahraničního tisku.