SmVaK Ostrava budují na Frýdecko-Místecku nové vodovody za 20 milionů korun
Společnost Severomoravské vodovody a kanalizace Ostrava (SmVaK) celkem za 20 milionů korun buduje nové vodovody na dvou místech na Frýdecko-Místecku, kde pro region provozuje největší vodojemy. V Soběšovicích vymění 501 metrů polyetylenového vodovodního potrubí a v Krmelíně 461 metrů ocelového vodovodního řadu, obojí za vodovod z tvárné litiny. ČTK to sdělil mluvčí SmVaK Marek Síbrt.

Obě stavební akce firma koordinuje s obcemi, které plánují rekonstrukce místních ulic. "Vše tak proběhne rychleji, efektivněji a doba diskomfortu, omezení pro obyvatele během stavby, bude kratší," uvedl Síbrt.
Vodovodní řad v soběšovické části Husarůvka pochází z počátku 80. let minulého století a přibývá na něm poruch. "Výměnou vodovodu bude eliminováno riziko negativního ovlivnění technického stavu potrubí během stavby chodníku a následné nutnosti vstupovat do nově vybudovaných povrchů. Během stavby vodovodu z tvárné litiny bude přepojeno 30 plastových vodovodních přípojek a zrušena stávající betonová šachta," uvedl mluvčí. Plánované náklady přesáhnou 13,5 milionu korun, hotovo by to mělo být do konce léta.
Ve Světlovské ulici v Krmelíně se nachází ocelový vodovodní řad z poloviny 70. let minulého století a poruchy se tam vyskytují občas. Také tam koordinace projektů SmVaK a obce eliminuje riziko, že by oprava ulice poškodila nové potrubí, a už hotový povrch se pak musel dělat znovu.
"Přepojeno bude také 27 plastových vodovodních přípojek a vyměněno šest nevyhovujících ocelových přípojek. Hotovo by mělo být do začátku letních prázdnin. Náklady dosáhnou téměř 6,5 milionu korun," uvedl Síbrt.
SmVaK Ostrava jsou největší vodárenskou firmou v Moravskoslezském kraji a patří také mezi největší v zemi. Vodu dodávají více než 730.000 lidí zejména na Frýdecko-Místecku, Karvinsku, Novojičínsku a Opavsku, ale také například do části Olomouckého kraje nebo do pohraniční oblasti Polska.
Související články
Německo riskuje životní úroveň kvůli předčasnému dosažení klimatických cílů, říká CEO Amprionu
Německý cíl dosáhnout klimatické neutrality do roku 2045 má Německo stát 300 miliard eur. Podle generálního ředitele provozovatele…
Májová Priorita píše o úspěšných projektech a fotovoltaice
Květnové vydání přináší porci pozitivních zpráv ze světa životního prostředí a přírody.
Energeticky úsporný projekt překonal očekávání: Oblastní nemocnice Mladá Boleslav ušetřila přes 10 milionů korun
Energeticky úsporný projekt společnosti ENESA z holdingu ČEZ ESCO přinesl Oblastní nemocnici Mladá Boleslav za rok 2024 úspory v c…
Photon Energy expanduje ve výstavbě a servisu FVE v Rumunsku
Mezinárodní společnost s českými kořeny Photon Energy a společnost Hyperion Renewables („Hyperion“) oznámily podpis smlouvy na vý…
Vodovody a kanalizace Kroměříž loni navýšily výnosy, zisk firmě meziročně klesl
Společnost Vodovody a kanalizace (VaK) Kroměříž loni vykázala celkové výnosy téměř 480,4 milionu korun. Meziročně byly vyšší o dva…
Kalendář akcí
SAPI Energy Conference 2025: Je Slovensko pripravené na väčší podiel OZE?
Solární energie a akumulace v ČR
Italsko-české Business Forum „Energy for the Future: Innovation for a Sustainable Transition“
Nekonvenční zdroje elektrické energie
ENERGY-HUB je moderní nezávislá platforma pro průběžné sdílení zpravodajství a analytických článků z energetického sektoru. V rámci našeho portfolia nabízíme monitoring českého, slovenského i zahraničního tisku.