Na Vysočině přibývají kvůli sušším rokům vodovody v menších obcích
Na Vysočině přibývají vodovody v menších obcích, i v důsledku posledních sušších let. Do nákladných staveb se samosprávy pouštějí s pomocí dotací. Rantířov u Jihlavy bude mít kromě nového přívodního řadu také větší vodojem, obec Kynice na Havlíčkobrodsku rozvede vodu z vrtu, nový zdroj pitné vody získá i Mysliboř na Jihlavsku. Tyto akce jsou mezi projekty, na které se letos obce a jejich svazky ucházejí o krajskou dotaci. ČTK to zjistila od starostů a z kraje.

Rantířov se 460 obyvateli dokončuje investice skoro za 40 milionů korun, týkají se nového přívodního řadu a většího vodojemu. "Byl 100 kubíků (metrů krychlových), potřebujeme 150 kubíků, abychom měli větší akumulaci vody, třeba kvůli překlenutí doby sucha," uvedl starosta Tomáš Novotný (nestraník).
Do obce teče pitná voda z úpravy v Hosově, která zásobuje také Jihlavu. Nový vodojem bude připravený tak, aby se do něj dala umístit i úpravna vody, čímž by se dal využívat také místní podzemní zdroj vody. Další velkou investici obec chystá do kanalizace a čistírny odpadní vody. Má na ně slíbenou evropskou dotaci i z operačního programu Životní prostředí, stejně jako na vodojem.
Nový vodovod staví Kynice na Havlíčkobrodsku se stovkou obyvatel. Voda bude z vrtu, který nechala obec udělat nejdřív. Na tyto akce, které budou v součtu stát okolo 20 milionů korun, rovněž dostala dotace. Předtím lidé brali vodu z kopaných studní. "Řešili jsme jednak úbytek vody, pokles spodních vod a samozřejmě i kvalitu vody," řekl starosta Tomáš Francl (nestraník).
Investorem vodovodu v Mysliboři na Jihlavsku je Svaz vodovodů a kanalizací Jihlavsko. "Tady jsme každý doteď odkázaný na svoji studnu a kvalita vody je mizerná, množství také čím dál menší," uvedl starosta Martin Chalupa (nestraník). Do této obce s 200 lidí poteče novým přivaděčem voda z vodárenské nádrže Nová Říše.
Kraj Vysočina nabídl v letošním grantovém programu 100 milionů korun na podporu staveb ve vodním hospodářství, které se týkají zásobování pitnou vodou, odvádění a čištění odpadních vod nebo ochrany před povodněmi či suchem. Žádostí přišlo 47, ucházely se o podporu přes 200 milionů korun. Nejvíc se jich týkalo kanalizací a čistíren odpadní vody. Vyplývá to z webu kraje.
Kraj preferuje spolufinancování akcí, které dotují také programy ministerstva životního prostředí nebo zemědělství. Kvůli velkému zájmu o krajský příspěvek navrhli radní krajskému zastupitelstvu navýšit dělenou částku o 85 milionů korun na 185 milionů. Peníze by tak dostalo 37 žadatelů na stavby s celkovými náklady přes 1,8 miliardy korun. Návrh projednají zastupitelé v pondělí.
Související články
Korejská KHNP podá vlastní stížnost proti soudnímu opatření k Dukovanům
Korejská společnost KHNP podá vlastní kasační stížnost proti soudnímu opatření, které zablokovalo podpis finální dohody ke stavbě…
Vodovody a kanalizace Kroměříž loni navýšily výnosy, zisk firmě meziročně klesl
Společnost Vodovody a kanalizace (VaK) Kroměříž loni vykázala celkové výnosy téměř 480,4 milionu korun. Meziročně byly vyšší o dva…
ÚOHS: Ústecká skupina NRG Group kupuje velkoobchod s palivy Egeria
Ústecká skupina NRG Group, která obchoduje s topnými oleji a pohonnými hmotami, kupuje velkoobchod s pohonnými hmotami Egeria z Ch…
Pavel: Odklad či zmražení stavby Dukovan mohou vést k nedostatku elektřiny
Odklad nebo dokonce zmražení stavby dvou nových bloků jaderné elektrárny Dukovany může přinést nejen miliardové škody, ale také vé…
Francouzské sabotáži Dukovan se dalo předejít. Veřejný tendr byla první chyba, odklad podpisu druhá
Vláda měla podepsat smlouvu s KHNP hned druhý den poté, co antimonopolní úřad zamítl stížnost EDF. Odložení podpisu o dva týdny vy…
Kalendář akcí
SAPI Energy Conference 2025: Je Slovensko pripravené na väčší podiel OZE?
Solární energie a akumulace v ČR
Italsko-české Business Forum „Energy for the Future: Innovation for a Sustainable Transition“
Nekonvenční zdroje elektrické energie
ENERGY-HUB je moderní nezávislá platforma pro průběžné sdílení zpravodajství a analytických článků z energetického sektoru. V rámci našeho portfolia nabízíme monitoring českého, slovenského i zahraničního tisku.