Starosta: Radioaktivita v trase D11 je z popílku uhlí z elektrárny Poříčí
Radioaktivita v trase stavby dálnice D11 z Trutnova na státní hranici s Polskem je z hald popílku z uhlí spáleného v minulosti v trutnovské elektrárně Poříčí. Jde o radon, který spálené uhlí obsahovalo. ČTK to řekl starosta Trutnova Michal Rosa (ODS). ŘSD dnes informovalo o pozastavení stavby asi na 300 metrů dlouhém úseku dálnice, kde je na třech haldách v trase stavby zvýšená koncentrace radioaktivity.

"Uhlí, které se v Poříčí v určité době spalovalo, mělo vyšší podíl radonu. To je na Trutnovsku známá věc," uvedl starosta. Překvapilo jej proto, že se na problém přišlo až nyní. "Jde o věc, kterou si bylo možné dopředu ověřit, protože údaje k tomu byly," uvedl. Historie elektráren v Poříčí sahá do začátku 20. století.
Haldy popílku leží podél Kladské ulice nedaleko areálu elektrárny v Poříčí. Nejbližší halda je asi 600 metrů od elektrárny směrem na jih, nejvzdálenější je od elektrárny asi 1,4 kilometru, vyplývá z mapy, kterou ŘSD zveřejnilo.
Starosta vyslovil obavu, aby problém s radioaktivitou nezdržel stavbu dálnice. "Doufáme, že to ŘSD rychle zvládne a stavba bude pokračovat. Jako město s tím nic neuděláme," uvedl starosta.
Hejtmanství uvedlo, že je v kontaktu s ŘSD a hasiči. "Chci veřejnost ujistit, že situace je pod kontrolou. Nález radioaktivity se nachází mimo zástavbu a mimo oblast, kde se běžně pohybují lidé. V tuto chvíli je řešení situace plně v kompetenci ŘSD," řekl ČTK hejtman Petr Koleta (ANO). Královéhradecký kraj je připraven poskytnout ŘSD plnou součinnost v případě potřeby, ať už při koordinaci složek integrovaného záchranného systému, nebo jinými prostředky.
"Jsme také v kontaktu s Hasičským záchranným sborem Královéhradeckého kraje a dalšími složkami, kdy v případě potřeby svolám bezpečnostní radu kraje, která koordinuje krizové řízení. V tuto chvíli není možné přesně říci, jak závažný tento nález je. Opakuji však, že kraj je plně připraven spolupracovat a pomoci při řešení jakýchkoli dalších komplikací," dodal Koleta.
ŘSD případ ohlásilo Státnímu úřadu pro jadernou bezpečnost (SÚJB) k odbornému posouzení.
Stavba 21 kilometrů dlouhého úseku za 11,7 miliardy korun bez DPH začala loni v říjnu. Do provozu by měla jít na jaře 2028. Má 28 mostů, dva tunely a tři mimoúrovňové křižovatky. Buduje ji sdružení v čele se společností MI Roads. Stavbu v minulosti zdržovaly spory o vítězství v tendru.
Související články
Další miliardy z ModFondu jsou na cestě. Nejvíc získají dvě velké teplárny
Stát i v letošním roce podporuje investiční dotací projekty na rozvoj zelené a moderní energetiky. Konkrétně z Modernizačního fond…
Elektráreň na koľajniciach. Švajčiari ukázali fotovoltickú inováciu
Pilotný projekt startupu Sun-Ways predstavuje významný pokrok v integrácii obnoviteľných zdrojov energie do existujúcej dopravnej…
Startu-py táhne poptávka po ekologických řešeních
České start-upy zažívají dynamický rozvoj a stále více z nich směřuje své podnikatelské aktivity do oblasti ekologického rozvoje.…
Globální dohodu o zákazu nebezpečných přísad v plastech zkalily bezprecedentní výjimky ohrožující zdraví a životní prostředí
Konference smluvních stran Stockholmské úmluvy (COP), která proběhla minulý týden v Ženevě, učinila významný krok směrem k ochraně…
Vídeň se zbavuje asfaltu mílovými kroky
Rakouská metropole bojuje proti tepelným ostrovům a rychle mění beton v zeleň. Spustila už přes 300 projektů, vysadila tisíce stro…
Kalendář akcí
Solární energie a akumulace v ČR
Italsko-české Business Forum „Energy for the Future: Innovation for a Sustainable Transition“
Nekonvenční zdroje elektrické energie
Česko-slovenské energetické fórum
ENERGY-HUB je moderní nezávislá platforma pro průběžné sdílení zpravodajství a analytických článků z energetického sektoru. V rámci našeho portfolia nabízíme monitoring českého, slovenského i zahraničního tisku.