Olomouc investovala 40 mil. Kč do modernizace škol, sníží tak spotřebu energií
Olomoucká radnice investovala bezmála 40 milionů korun do modernizace sedmi základních a mateřských škol. Díky tomu by mělo město v příštích deseti letech na energiích pro tato školská zařízení uspořit zhruba tři desítky milionů korun. Projekt zahrnoval výměnu starého osvětlení za úsporná LED světla, instalaci regulace vytápění, modernizaci topných technologií, úspory vody a v jedné škole instalaci fotovoltaické elektrárny. ČTK to dnes Jakub Tobola ze skupiny Veolia, která se na projektu podílela.

Čtyřicetimilionovou investici do modernizace energetické technologie v sedmi základních a mateřských školách radnice financovala kombinací vlastních zdrojů a bankovního úvěru. "Projekt v letech 2025 až 2034 zajistí školám úsporu přesahující 28 milionů korun. Návratnost investice je vypočítána na 14 let," uvedl Tobola. Ředitel Základní školy Demlova Stanislav Pospíšil si modernizaci pochvaluje: "Součástí energetických opatření na naší škole je také instalace fotovoltaické elektrárny. Jen díky ní máme garantovanou roční úsporu zhruba 34 megawatthodin elektřiny. To by nám mělo ušetřit více než 150.000 korun ročně, což rozhodně není zanedbatelná suma," řekl.
Dokončená investiční akce je podle primátora Miroslava Žbánka (ANO) jedním z hlavních projektů zaměřených na energetickou udržitelnost škol v Olomouci. "Pouhou výměnou zastaralých svítidel za moderní LED osvětlení dosáhneme ročních úspor přesahujících 1,2 milionu korun. Finanční úspory však nejsou jediným přínosem. Tento projekt zajistí hospodárnější a ekologičtější provoz našich škol a školek," uvedl.
Modernizace olomouckých škol byla součástí projektů energetických služeb se zárukou - EPC. "Za poslední dva roky se do EPC projektů proinvestovalo prakticky stejně, jako v součtu za celou předchozí skoro třicetiletou historii. Celkové úspory nákladů na energie v dosavadních téměř 300 projektech činí 6,5 miliardy korun, což představuje ekvivalent emisí 1,033.000 tun oxidu uhličitého," uvedl předseda Asociace poskytovatelů energetických služeb Miroslav Marada.
Projekty EPC se hradí z energetických úspor firmě, která je vybudovala.
Související články
Spalovat odpadky budou i v Českých Budějovicích. Teplárna získala stavební povolení
Další záměr na energetické využití odpadu získal stavební povolení. Dopravní a energetický stavební úřad při ministerstvu průmyslu…
Súdánská oblast bohatá na ropu se stala novým bojištěm mezi armádou a RSF
Súdánská oblast Kordofán, kde se nacházejí naleziště ropy, se stala hlavním bojištěm mezi armádou a polovojenskými Jednotkami rych…
KHNP nás zatím nezklamala. České firmy získají při dostavbě Dukovan výhodu, říká ministr Vlček
Ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček se vrátil z pracovní cesty do Jižní Koreje, kde jednal s politickými představiteli i zástup…
Atómový zdroj Westinghouse bude produkovať polmiliardovú stratu ročne. Fico koná svojvoľne, tvrdí Matovič
Nový atómový zdroj na Slovensku, ktorý má stavať americká spoločnosť Westinghouse, bude znamenať pre našu ekonomiku stratu 500 mil…
Analýza: Češi mají nejdražší elektřinu ze zemí V4, paliva naopak tankují levněji
Češi mají nejdražší elektřinu v regionu visegrádské čtyřky (V4). Zatímco většina okolních zemí využívá regulaci cen nebo další stá…
Kalendář akcí
Mezinárodní konference energetika a životní prostředí
Konference Energetika 2025: Jak udělat energetiku konkurenceschopnou?
Agregace a flexibilita 2025
Energofórum 2025
ENERGY-HUB je moderní nezávislá platforma pro průběžné sdílení zpravodajství a analytických článků z energetického sektoru. V rámci našeho portfolia nabízíme monitoring českého, slovenského i zahraničního tisku.