Fico vyzval Fialu v odpovědi na jeho dopis, aby respektoval slovenský zájem
Slovenský premiér Robert Fico vyzval svého českého kolegu Petra Fialu, aby respektoval slovenský zájem na zajištění budoucích dodávek zemního plynu pro Slovensko za rozumné ceny. Šéf slovenské vlády to uvedl v reakci na dopis, kterým jej Fiala o víkendu požádal, aby Bratislava neblokovala nový soubor sankcí EU vůči Moskvě za její pokračující agresi na Ukrajině. Fico také Fialovi navrhl co nejrychlejší uspořádání společného jednání vlád obou zemí na Slovensku. Fiala to odmítl.

Ve snaze zajistit záruky budoucího dostatku plynu za férové ceny Bratislava svůj souhlas s protiruskými sankcemi spojila s plánem Evropské komise postupně do konce roku 2027 zastavit dovoz ruského plynu do EU. Večer pak Fico uvedl, že Slovensko dostalo od EK návrh záruk, detaily neřekl. Bratislava si podle něj ale ponechává možnost, že nové protiruské sankce nepodpoří.
"Nejlepší odpovědí na zbytečnou nervozitu v mezinárodním prostoru by bylo společné jednání vlády Slovenské republiky a České republiky, na které Vás v co nejkratší době zvu na území Slovenské republiky," napsal Fico rovněž v dopisu adresovaném Fialovi, který předseda slovenské vlády zveřejnil na sociální síti.
Návrh obnovit společná jednání české a slovenské vlády Fiala odmítl, podle něj stačí stávající spolupráce na ministerské úrovni. "Je důležité, že spolu mluví příslušní ministři, že řeší spolu otázky, které se týkají vzájemných vztahů v konkrétních věcech. Všechny konkrétní věci, které se Slovenskem máme řešit, tak jsme určitě schopni vyřešit na té standardní úrovni a při té standardní komunikaci," řekl dnes Fiala po jednání se svým britským protějškem Keirem Starmerem v Londýně. Odmítl také, že by svým dopisem Ficovi jakkoliv zasahoval do vnitřních věcí Slovenska.
Fialova vláda loni přerušila mezivládní konzultace se Slovenskem. Krok zdůvodnila rozdílnými pohledy obou zemí na klíčová zahraniční témata. Ta se projevují zejména v názoru vojenskou pomoc Ukrajině, která se od února 2022 brání ruské vojenské invaze. Nynější Ficova vláda dodávky zbraní Kyjevu ze státních zásob zastavila po svém předloňském nástupu do úřadu.
Slovensko spojilo hlasování o dalších protiruských sankcí s návrhem EK zakázat dovoz ruského plynu, neboť ten na rozdíl od nových opatření proti Moskvě nebude podle dostupných informací vyžadovat jednomyslný souhlas členských zemí evropského bloku.
"Na stole je písemný návrh záruk, který nám komise nabízí za hlasování o 18. sankčním balíku. Navzdory tomu, že bych velmi rád tuto smutnou kapitolu práce Evropské komise ukončil co nejrychleji, stále si nechávám v rukou možnost, že 18. sankční balík nepodpoříme," řekl Fico dnes večer v nahrávce. Dodal, že do poslední chvíle je třeba bojovat za přijatelný kompromis.
Fico dříve tvrdil, že vůči samotnému 18. souboru protiruských sankcí nemá námitky. Naproti tomu záměr EK ukončit dovoz ruského plynu považuje za ideologický a opakovaně odmítl, aby slovenské domácnosti platily víc za plyn kvůli Ukrajině. Podle Fica cena plynu po zastavení dodávek z Ruska stoupne, Slovensko přijde o tranzitní poplatky za přepravu této suroviny, bude muset více platit za dopravu plynu z jiných zdrojů a navíc mu bude hrozit arbitráž od ruského koncernu Gazprom. S ním má Slovensko smlouvu o dodávkách plynu do roku 2034.
Místopředseda Ficovy strany Směr-sociální demokracie a ministr zemědělství Richard Takáč uvedl, že ochrana slovenských národních zájmů má pro něj i pro vládu přednost před politickými dopisy z Prahy. Například nejsilnější opoziční strana Progresivní Slovensko zase tvrdila, že Česko si včas zajistilo dodávky levnějšího plynu z jiných zdrojů. Liberální strana Svoboda a Solidarita zase uvedla, že uvedenou Fialovu výzvu a také podobné prohlášení německého kancléře Friedricha Merze chápe jako přátelské domlouvání Ficovi, který podle ní obhajuje ruské zájmy.
Související články
Európska únia sa v rámci odvetných ciel pre USA zameria na Boeing, americké autá a bourbon, píše Bloomberg
Európska únia dokončila druhý zoznam protiopatrení zameraných na americký tovar v hodnote 72 miliárd eur. Ak sa rozhodne pre odvet…
Zvýšia domácu produkciu plynu. Nemecko povoľuje ťažbu vo veľkom podmorskom ložisku
Ťažba plynu v krajine už dekády klesá, v súčasnosti dosahuje 5 % spotreby. Zmeniť to môže nálezisko na hranici s Holandskom.
Slovensko chce odklad hlasování o protiruských sankcích i výjimku na ruský plyn
Zástupce Slovenska dostal pokyn, aby dnes požádal o odklad hlasování o návrhu 18. balíku sankcí Evropské unie proti Rusku, uvedl v…
Velvyslanec:Francie bude s ČR spolupracovat na všech úrovních jaderného průmyslu
Francie bude s Českou republikou nadále spolupracovat na všech úrovních jaderného průmyslu, ačkoli v případě tendru na stavbu nový…
Štát zavádza ďalšiu transakčnú daň, hlási biznis. V cenách elektriny sa má nafúknuť megabalík
Počas minulého týždňa sa na štátny regulačný úrad spustila vlna kritiky. Biznisu prekáža najnovší krok inštitúcie, ktorý im výrazn…
Kalendář akcí
Mezinárodní konference energetika a životní prostředí
Konference Energetika 2025: Jak udělat energetiku konkurenceschopnou?
Agregace a flexibilita 2025
Energofórum 2025
ENERGY-HUB je moderní nezávislá platforma pro průběžné sdílení zpravodajství a analytických článků z energetického sektoru. V rámci našeho portfolia nabízíme monitoring českého, slovenského i zahraničního tisku.