Vláda bude ve středu potřetí projednávat úpravy systému emisních povolenek

Vláda bude ve středu potřetí projednávat návrh novely zákona o podmínkách obchodování s povolenkami. V předchozích měsících kabinet novelu dvakrát odložil kvůli sporům o rozdělení výnosů mezi jednotlivá ministerstva. Zájem o kontrolu výnosů totiž má několik resortů. Nejnovější úpravy návrhu nyní ministerstvo životního prostředí (MŽP) nechtělo komentovat. Základním bodem ovšem zůstává zavedení povinnosti využití veškerých příjmů z povolenek na opatření, která budou snižovat nebo kompenzovat důsledky změny klimatu, vyplývá z předchozích návrhů novely.

Vláda bude ve středu potřetí projednávat úpravy systému emisních povolenek

Emisní povolenky, jejichž předpokládaný výnos bude letos kolem 40 miliard korun, nakupují elektrárny a další průmyslové podniky, které vypouštějí do ovzduší skleníkové plyny, například oxid uhličitý. Jedna povolenka opravňuje podnik vypustit do atmosféry jednu tunu oxidu uhličitého, případně ekvivalentního množství jiného plynu.

Návrh revidované novely reaguje na upravenou směrnici EU, která vyžaduje, aby veškeré výnosy z povolenek byly využity na ochranu klimatu. Stát to bude muset unii zřejmě i vykazovat. Dosud musela být takto použita polovina těchto výnosů, v případě zbylých peněz šlo jen o doporučení. Konkrétní příklady opatření, na které bude možné peníze nově využít, návrh nespecifikuje.

Vláda už měla návrh novely na stole v lednu a v březnu. Kvůli rozporům ministerstev o dělení výnosů, které jsou nyní rozděleny mezi MŽP, ministerstvo průmyslu a obchodu a státní rozpočet, ji však kabinet pokaždé odložil. Kontrolu nad penězi z prodeje emisních povolenek žádá ministerstvo životního prostředí, které návrh předkládá, a ministerstvo průmyslu. Ministerstva financí a dopravy pak chtěla, aby výnosy byly příjmem státního rozpočtu.

Po březnovém jednání vlády o návrhu k povolenkám uvedl ministr práce a sociálních věcí Marián Jurečka (KDU-ČSL), že ministerstva budou hledat další shodu. V případě dalšího neúspěchu pak počítá se schůzí lídrů koalice. Zda úřady nyní dospěly k dohodě, není zřejmé. Mluvčí MŽP Veronika Krejčí k tomu ČTK řekla, že detailní informace zveřejní až po jednání vlády.

Schvalování novely postupně nabírá zpoždění. Podle původních plánů měla platit už od začátku tohoto roku. V případě delších průtahů by mohly Česku za opožděné přijetí úprav hrozit sankce. Svaz průmyslu a dopravy ČR v minulých týdnech varoval před tím, že zpoždění ohrožuje investice do tuzemského průmyslu a energetiky. Současný stav navíc komplikuje i přípravu firem na nové podmínky na trhu.

Evropský systém obchodování s emisemi ETS je hlavním nástrojem pro snížení emisí skleníkových plynů. Stanovuje limity celkového množství skleníkových plynů, které mohou vypouštět sektory v jeho působnosti, a zároveň umožňuje podnikům získat nebo zakoupit emisní povolenky, s nimiž lze podle potřeby obchodovat. Když se cena povolenek zvyšuje, roste i motivace firem snažit se omezovat emise.

Související články

Plynovod na dosah. Rusko a Čína by mohli dohodu o Sile Sibíri 2 podpísať v blízkej budúcnosti

Moskva a Peking predpokladajú, že dohodu o výstavbe plynovodu Sila Sibíri 2, ktorý bude prepravovať ruský plyn do Číny, podpíšu "v…

Na meškajúcu dekarbonizáciu môžu doplatiť domácnosti. Doslova

Daň z uhlíka, ktorú majú domácnosti platiť za vypúšťanie emisií od roku 2027, zdvihne cenu benzínu nie o 10 centov, ale možno až o…

REPowerEU: Brusel chystá další opatření pro usnadnění rozvoje obnovitelných zdrojů

Téměř dva roky od přijetí plánu REPowerEU ve středu Evropská Komise poskytla dodatečnou podporu členským státům s cílem dále urych…

Poptávka po umělé inteligenci zvýšila emise Microsoftu skoro o třetinu

Americký technologický gigant Microsoft, který v současnosti patří mezi lídry ve vývoji umělé inteligence (AI), zvýšil od roku 202…

Konec uhlí v Česku? Další dotace, zdražování a skryté náklady špinavé energie

Vyjednávání o budoucnosti nerentabilních uhelných zdrojů rozvířila debatu o přidělování finanční podpory v energetice. Z té se vyt…

Kalendář akcí

XXXIII. Seminář energetiků

20. 05. 2024 09:00 - 22. 05. 2024 18:00
hotel Harmonie Luhačovice

Konference Bioplyn a legislativa 2024

28. 05. 2024 18:00 - 18:00
Vyškov, hotel Alvet
Dne 28. května 2024 se uskuteční již tradiční jarní akce CZ Biom věnovaná tématům z oblasti bioplynu, biometanu a bioodpadů. Letos se setkáme v Hotelu...

ČESKO-SLOVENSKÉ ENERGETICKÉ FÓRUM

05. 06. 2024 11:00 - 06. 06. 2024 19:00
Karlovy Vary
Platforma Česko-slovenské energetické fórum společně s významnými českými a slovenskými energetickými společnostmi pořádá v roce 2024 již šestý ročník...

KONFERENCE ENERGETIKA 2024: DEKARBONIZACE – MÉNĚ RISKU, VÍCE ZISKU!

18. 09. 2024 09:00 - 19. 09. 2024 17:00
Brno, hotel Passage
Každoroční konference Energetika je unikátní otevřenou diskuzní platformou pro směřování energetiky. Na jednom místě propojuje energetické vize, techn...

ENERGY-HUB je moderní nezávislá platforma pro průběžné sdílení zpravodajství a analytických článků z energetického sektoru. V rámci našeho portfolia nabízíme monitoring českého, slovenského i zahraničního tisku.

82963
Počet publikovaných novinek
2092
Počet publikovaných akcí
1050
Počet publikovaných článků
ENERGY-HUB využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování jakéhokoli obsahu či jeho části veřejnosti je bez předchozího souhlasu výslovně zakázáno.
Drtinova 557/10, 150 00 Praha 5, Česká republika