Vláda schválila nový systém emisních povolenek, peníze dá na ekologické projekty

Vláda dnes napotřetí schválila novelu zákona, která upravuje systém emisních povolenek. Peníze utržené z jejich prodeje bude v budoucnu možné použít výhradně jen na opatření, která budou snižovat nebo kompenzovat důsledky změny klimatu. Výnosy z povolenek budou v příštím roce příjmem státního rozpočtu, od roku 2026 bude hlavním příjemcem Státní fond životního prostředí, menší část příjmů si rozdělí také ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) a ministerstvo životního prostředí (MŽP). Na dnešní tiskové konferenci po jednání vlády to uvedl ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). Letošní výnosy z povolenek budou podle odhadů činit kolem 40 miliard korun.

Vláda schválila nový systém emisních povolenek, peníze dá na ekologické projekty

Emisní povolenky nakupují elektrárny a další průmyslové podniky, které vypouštějí do ovzduší skleníkové plyny, například oxid uhličitý. Jedna povolenka opravňuje podnik vypustit do atmosféry jednu tunu oxidu uhličitého, případně ekvivalentního množství jiného plynu. Do roku 2030 dosáhnou podle současných odhadů výnosy z dražeb povolenek kolem 250 miliard korun. Záviset bude na jejich ceně.

Návrh revidované novely reaguje na upravenou směrnici EU, která vyžaduje, aby veškeré výnosy z povolenek byly využity na ochranu klimatu. Dosud musela být takto použita polovina těchto výnosů, v případě zbylých peněz šlo jen o doporučení.

Podle Hladíka bude stát peníze využívat zejména na investice do moderní energetiky a průmyslu, jako je například modernizace tepláren a rozvodů tepla, zlepšení energetické účinnosti či na nové obnovitelné zdroje v energetice. Další výnosy bude podle ministra stát využívat na snižování negativních vlivů změny klimatu, půjde tak třeba o opatření na snižování emisí skleníkových plynů v průmyslu nebo na modernizaci dopravy, dále adaptační projekty, jako je například zalesňování. Část příjmů bude podle Hladíka možné použít také na zmírnění sociálních dopadů pro domácnosti.

Vláda měla novelu na stole už v lednu a v březnu. V obou případech však její projednání odložila, kvůli sporům mezi jednotlivými ministerstvy, které měly zájem o kontrolu výnosů utržených z prodeje povolenek. Zájem o kontrolu výnosů totiž mělo několik resortů. Dosud byly peníze rozděleny mezi ministerstvo životního prostředí, ministerstvo průmyslu a obchodu a státní rozpočet. Po dnešním jednání tak vláda rozhodla o tom, že v příštím roce peníze zůstanou ve státním rozpočtu. Od roku 2026 půjde hlavní část peněz do SFŽP, část dostane také MPO na rozvoj projektů obnovitelných zdrojů energie a dále MŽP pro pokrytí administrativních záležitostí a plnění mezinárodních závazků Česka.

Novela zároveň zřizuje nový Výbor pro využití peněžních prostředků z dražeb povolenek a Modernizačního fondu. Bude doporučovat základní dokumenty spojené s využitím peněz z povolenek a dále bude také schvalovat jejich rozdělení. Využití výnosů z povolenek bude potvrzovat vládní Rada, do níž se zapojí ministerstva, kterých se klimatická a dekarbonizační opatření týkají.

Podle analytika Capitalinked.com Radima Dohnala z ekonomického hlediska příliš nezáleží na tom, zda jsou výnosy příjmem státního rozpočtu nebo státního fondu. Jako klíčové vidí především to, s jakou cenou budou emisní povolenky naceněny v rozpočtech. "Tam počítám, že nyní celkem nízké ceny povolenky budou problémem pro financování projektů z Modernizačního fondu. To by byl zásadní problém pro dekarbonizaci ČR nebo další náklad pro státní rozpočet, pokud by to domácí rozpočet doplácel," řekl Dohnal.

sip snm

Související články

Nejen Maďarsko. Čínské elektromobily by se mohly vyrábět i v Turecku

V Turecku by mohly vyrůst továrny na čínské elektromobily. Země je ohledně této možnosti v pokročilém stádiu jednání s automobilka…

Ceny ropy se kvůli optimismu ohledně poptávky mírně zvyšují

Ceny ropy se dnes mírně zvyšují, k růstu přispívá optimismus ohledně vývoje poptávky. Severomořská ropa Brent kolem 17:30 SELČ vyk…

Plynovod na dosah. Rusko a Čína by mohli dohodu o Sile Sibíri 2 podpísať v blízkej budúcnosti

Moskva a Peking predpokladajú, že dohodu o výstavbe plynovodu Sila Sibíri 2, ktorý bude prepravovať ruský plyn do Číny, podpíšu "v…

Skupině Photon Energy klesly v prvním čtvrtletí tržby, provozní zisk jí stoupl

Mezinárodní solární skupině s českými kořeny Photon Energy klesly v prvním čtvrtletí konsolidované tržby meziročně téměř o desetin…

Na meškajúcu dekarbonizáciu môžu doplatiť domácnosti. Doslova

Daň z uhlíka, ktorú majú domácnosti platiť za vypúšťanie emisií od roku 2027, zdvihne cenu benzínu nie o 10 centov, ale možno až o…

Kalendář akcí

XXXIII. Seminář energetiků

20. 05. 2024 09:00 - 22. 05. 2024 18:00
hotel Harmonie Luhačovice

Konference Bioplyn a legislativa 2024

28. 05. 2024 18:00 - 18:00
Vyškov, hotel Alvet
Dne 28. května 2024 se uskuteční již tradiční jarní akce CZ Biom věnovaná tématům z oblasti bioplynu, biometanu a bioodpadů. Letos se setkáme v Hotelu...

ČESKO-SLOVENSKÉ ENERGETICKÉ FÓRUM

05. 06. 2024 11:00 - 06. 06. 2024 19:00
Karlovy Vary
Platforma Česko-slovenské energetické fórum společně s významnými českými a slovenskými energetickými společnostmi pořádá v roce 2024 již šestý ročník...

KONFERENCE ENERGETIKA 2024: DEKARBONIZACE – MÉNĚ RISKU, VÍCE ZISKU!

18. 09. 2024 09:00 - 19. 09. 2024 17:00
Brno, hotel Passage
Každoroční konference Energetika je unikátní otevřenou diskuzní platformou pro směřování energetiky. Na jednom místě propojuje energetické vize, techn...

ENERGY-HUB je moderní nezávislá platforma pro průběžné sdílení zpravodajství a analytických článků z energetického sektoru. V rámci našeho portfolia nabízíme monitoring českého, slovenského i zahraničního tisku.

82963
Počet publikovaných novinek
2092
Počet publikovaných akcí
1050
Počet publikovaných článků
ENERGY-HUB využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování jakéhokoli obsahu či jeho části veřejnosti je bez předchozího souhlasu výslovně zakázáno.
Drtinova 557/10, 150 00 Praha 5, Česká republika