Ruský soud zakázal české innogy Energie vést arbitráž mimo Rusko
Ruský soud dnes zakázal české firmě innogy Energie a francouzské Engie vést arbitrážní řízení vůči ruské státní společnosti Gazprom mimo Rusko. S odvoláním na soudní dokumenty o tom dnes informovala agentura Reuters. Společnost innogy na dotaz ČTK arbitrážní řízení ani jednotlivé právní kroky nechtěla komentovat.

Engie zahájila mezinárodní arbitrážní řízení proti Gazpromu v únoru 2023, a to se zdůvodněním, že ruský podnik neplní své závazky plynoucí ze smlouvy o dodávkách zemního plynu. O mezinárodní arbitráž požádala také innogy Energie.
Gazprom zahájil už několik řízení u arbitrážního soudu pro Petrohrad a Leningradskou oblast. Evropským firmám hrozí pokutami, jestliže budou v mezinárodních sporech pokračovat. Některé evropské společnosti však uvedly, že pravomoc tohoto soudu neuznávají.
Právní bitvy mezi Gazpromem a společnostmi v Evropě se rozhořely po invazi ruských vojsk na Ukrajinu v únoru 2022. Evropa přitom bývala do té doby největším obchodním partnerem Ruska.
Gazprom už dříve podal u ruského soudu žaloby na několik dalších evropských firem. Ve všech případech dosáhl zákazu pokračování arbitráže. Jsou mezi nimi i další české firmy NET4GAS a ČEZ, dále německé firmy Uniper Global Commodities a Metha-Methanhandel, ukrajinský Naftogaz, nizozemská firma Gasunie Transport Services, provozovatel plynovodu BBL mezi Británií a Nizozemskem či polsko-ruská firma Europol GAZ, která vlastní polský úsek plynovodu Jamal-Evropa.
Francouzská Engie vlastní největší přepravní síť plynu v Evropě a je největším provozovatelem podzemních zásobníků v Evropě podle kapacity. Je také jedním z akcionářů firmy Nord Stream AG, provozovatele stejnojmenného plynovodu, a byla také jedním z evropských investorů projektu Nord Stream 2.
Související články
Slovinci to rozjeli: Na sousedské elektrárny dávají ještě víc peněz!
Slovinci nefandí jen solární energetice, ale i sousedským projektům v takzvané komunitní energetice. Vzhledem ke změně Programu ev…
Vláda dnes schválila připravovaný podpis dohody s korejskou KHNP k Dukovanům
Vláda dnes schválila připravovaný podpis finální dohody ke stavbě jaderných bloků v Dukovanech s korejskou společností KHNP. Učini…
EDU II podá kvůli Dukovanům kasační stížnost, KHNP dnes uzavřela první dohody
Společnost Elektrárna Dukovany II (EDU II), která má na starosti jaderný tendr, brzy podá kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu…
Metrostav bude chtít s KHNP v Dukovanech pracovat na hlavních stavebních pracech
Stavební firma Metrostav bude chtít s korejskou KHNP v Dukovanech spolupracovat na hlavní části stavebních prací. Dnes s korejskou…
Korejská KHNP dnes uzavřela první závazné dohody s českými firmami k Dukovanům
Korejská společnost KHNP dnes v Praze uzavřela první závazné smlouvy o budoucí spolupráci s českými firmami na stavbě jaderných bl…
Kalendář akcí
NextGen Energetika 2035+
Moderná energetika v meniacom sa svete
SAPI Energy Conference 2025: Je Slovensko pripravené na väčší podiel OZE?
Solární energie a akumulace v ČR
ENERGY-HUB je moderní nezávislá platforma pro průběžné sdílení zpravodajství a analytických článků z energetického sektoru. V rámci našeho portfolia nabízíme monitoring českého, slovenského i zahraničního tisku.