iRozhlas: Solární firmě, která dluží státu 43 milionů Kč, soud zamítl insolvenci
Solární firma Papeno 2, která dluží státu 43 milionů korun za podvod se solární elektrárnou u Sokolnic na Brněnsku, na sebe podala insolvenční návrh. Krajský soud v Brně jej odmítl, firma v něm neuvedla žádného věřitele. Informoval o tom dnes server iRozhlas.cz. Soudy už dříve rozhodly, že firma v roce 2010 zfalšovala dokumenty, aby dosáhla získání licence s vyššími garantovanými výkupními cenami. Ministerstvo průmyslu a obchodu po společnosti vymáhá 43 milionů korun jako náhradu způsobené škody. Jak dříve upozornil i Deník N, firma neuspěla u Ústavního soudu, který její návrh odmítl pro neopodstatněnost.

Nyní na sebe společnost, v jejímž čele už nestojí původní majitelé Václav Šindelář a Pavel Novák, podala insolvenční návrh. Advokátka Hedvika Hartmanová, která za společnost návrh podala, sečetla dluh společnosti na 230 milionů korun. Firma ale nemá z čeho splácet, protože po rozsudku soudu přišla o původní energetickou licenci z roku 2010. Právě ta jim zajišťovala i na nadcházející dekádu garantovanou výkupní cenu elektřiny.
Krajský soud v Brně ale insolvenční návrh obratem odmítl. "Z podaného insolvenčního návrhu nelze dovodit, zda se dlužník nachází v úpadku ve smyslu insolvenčního zákona. Dlužník v návrhu nezaměnitelně neidentifikoval ani jednoho svého věřitele, toliko vyčíslil odhadovanou celkovou výši svých závazků (cca 230 000 000 korun) a uvedl výši některých jednotlivých závazků. U žádného ze závazků neuvedl dlužník v rámci návrhu konkrétní datum jeho splatnosti,“ uvedl v usnesení soud.
Jednatelé společnosti Papeno 2 Václav Šindelář a Pavel Novák spolu s revizním technikem zfalšovali v roce 2010 podle rozsudků soudů několik dokumentů. Tvrdili v nich, že je elektrárna již provozuschopná a kompletní, dosáhli tak vyšších výkupních cen, jejichž platnost končila s rokem 2010.
Firma a její společníci se v následujících letech na výhodných garantovaných výkupních cenách neprávem obohatili o 370 milionů korun. Kdyby policie nezasáhla, za dobu 20 let, po kterou měli schválenou licenci, by šlo o 909 milionů.
Soudy následně poslaly jednatele do vězení na 7,5 roku, technika, který zprávy sepsal, na pět let. Propadl jim také majetek, což spolu se zabavenou hotovostí činilo 327 milionů korun, doplatit jim tak zbývalo 43 milionů korun. Zastání nenašli odsouzení ani u Nejvyššího soudu, soudy ze stolu shodily také žádosti o obnovu řízení.
Súvisiace články
Kalifornie žaluje Trumpovu vládu kvůli clům
Kalifornie jako první americký stát zažalovala administrativu prezidenta Donalda Trumpa kvůli clům, jež uvalila na obchodní partne…
ČEZ loni postavil 3900 solárních elektráren, stejně jako v rekordním roce 2023
Zájem Čechů o instalace solárních elektráren je stále silný. Potvrzují to statistiky společnosti ČEZ Prodej, která v roce 2023 pro…
Stín, který vydělává. Největší parkoviště s fotovoltaikou v Rakousku postavila česká firma Greenbuddies
Zatím jsou v Česku spíše raritou, ale jejich potenciál je obrovský. V sousedním Rakousku už takzvané carporty, tedy solární elektr…
Sdílení energie: Důležité je správné rozdělení váhy spotřeby
Praktická zkušenost ukazuje, že při sdílení elektřiny rozhoduje správné rozdělení váhy spotřeby. Jinak elektřina zbytečně mizí v s…
Média: Soud v Rusku zvýšil pokutu pro ukrajinský Naftohaz na 1,3 miliardy USD
Soud v Rusku zvýšil pokutu pro ukrajinskou státní energetickou společnost Naftohaz na 1,3 miliardy USD (28,6 miliardy Kč) z dřívěj…
Kalendár akcií
Dny teplárenství a energetiky 2025
SAPI Energy Conference 2025: Je Slovensko pripravené na väčší podiel OZE?
Nekonvenční zdroje elektrické energie
Česko-slovenské energetické fórum
ENERGY-HUB je moderná nezávislá platforma pre priebežné zdieľanie spravodajstva a analytických článkov z energetického sektora. V rámci nášho portfólia ponúkame monitoring českej, slovenskej aj zahraničnej tlače.