Írán a Rusko podepíší smlouvu o rozvoji ropných polí za čtyři miliardy USD
Írán podepíše s ruskými společnostmi smlouvu o rozvoji sedmi ropných polí v hodnotě čtyř miliard dolarů (88 miliard Kč). Ve státní televizi to dnes řekl íránský ministr ropného průmyslu Mohsen Páknežád, který je na návštěvě Moskvy. Později dodal, že Írán posílí spolupráci s Ruskem v oblasti zemědělství a bankovnictví a odstraní překážky ve všech oblastech spolupráce mezi oběma zeměmi. Podle tiskové agentury íránského ministerstva ropného průmyslu SHANA se země předběžně dohodly také na dodávkách plynu a Rusko se zavázalo financovat výstavbu nové jaderné elektrárny v Íránu.

Rusko od začátku vojenského konfliktu na Ukrajině prohloubilo vztahy s Íránem a v lednu podepsalo s Teheránem smlouvu o strategickém partnerství. Na obě země se vztahují západní sankce. Rusko má s Íránem dlouhou historii spolupráce, pomohlo například vybudovat první íránský jaderný reaktor, který je v Búšehru na jihu země.
Ruský prezident Vladimir Putin při lednové schůzce s íránským protějškem Masúdem Pezeškjánem v Kremlu řekl, že Rusko může Íránu dodávat až 55 miliard metrů krychlových plynu ročně, ale začne s nižším objeme do dvou miliard metrů krychlových. Údaj 55 miliard odpovídá zhruba kapacitě plynovodu Nord Stream 1 do Evropy, který byl v roce 2022 poškozen výbuchy a od té doby jím plyn neproudí.
Obě země podle agentury SHANA podepsaly smlouvu o dodávkách až 55 miliard metrů krychlových ročně. Cena ale zatím nebyla stanovena. Írán disponuje po Rusku druhými největšími zásobami plynu na světě, plyn ale dováží, mimo jiné z Turkmenistánu. Důvodem je nedostatek investic na rozvoj těžby, částečně způsobený americkými sankcemi. Nová jaderná elektrárna by pak měla být postavena díky úvěru poskytnutého Moskvou.
Ruský plynárenský gigant Gazprom loni v červnu podepsal memorandum s Národní íránskou plynárenskou společností o dodávkách ruského plynu do Íránu prostřednictvím plynovodu. Možné trasy plynovodu ale zatím nebyly zveřejněny.
Obě země dlouho jednají i o zřízení regionálního uzlu pro distribuci plynu v Íránu za případné účasti Kataru a Turkmenistánu. Páknežád dodal, že Írán bude realizovat smlouvy s Gazpromem, včetně dohody o regionálním uzlu.
Páknežád se ve čtvrtek setkal i s místopředsedou ruské vlády Alexandrem Novakem, který je zodpovědný za vztahy s Organizací zemí vyvážejících ropu (OPEC). Setkání se uskutečnilo v době, kdy několik členů skupiny OPEC+, která zahrnuje také spojence OPEC v čele s Ruskem, podle zdrojů agentury Reuters navrhlo, aby skupina v červnu už druhý měsíc za sebou urychlila zvyšování těžby ropy.
Americký prezident Donald Trump vyzval OPEC, aby snížil ceny ropy. Vrátil se ale také k politice "maximálního tlaku" na Írán, jehož vývoz ropy chce snížit na nulu.
Súvisiace články
ČEZ ESCO loni zvýšilo provozní zisk o půl miliardy na více než 2,6 miliardy Kč
Energetická skupina ČEZ ESCO loni zvýšila provozní zisk EBITDA na více než 2,6 miliardy korun. Meziročně jde o navýšení o téměř pů…
Ropa robí Kremľu vrásky. Expert opisuje, o koľko peňazí Putin príde a ako bude reagovať
Hrboľatý graf zamieri mierne nahor, aby sa následne mierne prepadol. Drží sa pod 70 dolármi za barel. Tak možno slovami popísať vý…
Minulá americká pomoc nebude súčasťou dohody o nerastoch, tvrdí ukrajinský premiér Šmyhaľ
Minulá americká pomoc poskytnutá Ukrajine nebude súčasťou chystanej dohody o nerastných surovinách, vyplýva podľa portálu Ukrajins…
Kostice plánují stavbu bioplynové stanice jako součást komunitní energetiky
Kostice na Břeclavsku plánují stavbu bioplynové stanice a kogeneračních jednotek jakou součást komunitní energetiky. Bude využívat…
Na Litoměřicku roste šest nádrží na benzin a naftu. Pojmou dvoudenní spotřebu Česka
V areálu společnosti Čepro v Hněvicích na Litoměřicku pokračují práce na hrubé stavbě šesti nových zásobníků na pohonné hmoty. Zat…
Kalendár akcií
NextGen Energetika 2035+
Moderná energetika v meniacom sa svete
SAPI Energy Conference 2025: Je Slovensko pripravené na väčší podiel OZE?
Italsko-české Business Forum „Energy for the Future: Innovation for a Sustainable Transition“
ENERGY-HUB je moderná nezávislá platforma pre priebežné zdieľanie spravodajstva a analytických článkov z energetického sektora. V rámci nášho portfólia ponúkame monitoring českej, slovenskej aj zahraničnej tlače.