Skupina Fenix Group loni kvůli povodním i slabší poptávce klesly tržby a zisk
Skupině Fenix Group z Jeseníku, která patří k předním tuzemským výrobcům a dodavatelům elektrických topných systémů, loni kvůli slabší poptávce a škodám způsobeným zářijovými záplavami klesly tržby. Snížily se o 11 procent na 1,425 miliardy korun z 1,602 miliardy korun v roce 2023. Skupině také klesl zisk, a to o 44 procent na 44,1 milionu korun z předloňských 78,2 milionu korun. Ve finančních plánech na letošní rok vedení Fenix Group počítá s růstem tržeb na 1,76 miliardy korun a ziskem na 101 milionů korun. Novinářům to dnes řekl předseda správní rady Fenix Group Cyril Svozil.

Skupina se loni podle něj potýkala se slabší poptávkou po elektrických topných systémech na evropských trzích. "Ekonomická situace v Evropě není dobrá, klesali jsme tam napříč trhy," uvedl Svozil, podle kterého měla stejné odbytové problémy v Evropě řada výrobců z dalších průmyslových odvětví. Záplavy loni v polovině září způsobily společnosti Fenix Group škody za zhruba osm desítek milionů korun. Povodeň se prohnala celým výrobním areálem v Jeseníku a poničila hlavně moderní robotizovanou část podniku.
Na začátku října se v jesenickém závodě díky vlastní fotovoltaické elektrárně a bateriovému úložišti podařilo částečně obnovit výrobu elektrických topných systémů, která po záplavách zůstala bez dodávek elektrické energie z rozvodné sítě. Firma tak mohla začít ze svých skladů expedovat objednané zboží a technici se pustili do opravy zaplavené robotizované linky na produkci sálavých panelů.
Letos chce být skupina Fenix Group podle Svozila aktivnější na trzích mimo Evropskou unii. Zároveň plánuje uvést bateriová úložiště AERS na trh služeb výkonové rovnováhy, pomocí kterých se udržuje okamžitá rovnováha mezi výrobou a spotřebou elektřiny v přenosové soustavě.
Společnost Fenix Group vznikla v roce 1990. Zaměřuje se na výrobu podlahových a stropních topných fólií, topných kabelů, rohoží, topných panelů a přímotopných elektrických konvektorů. Holding Fenix Group vyváží do sedmi desítek zemí. Dceřiné společnosti má kromě České republiky na Slovensku, ve Francii, Španělsku, Velké Británii, Norsku, Německu, Polsku a v Srbsku. Největší odbytiště pro Fenix představuje Česká republika, Francie, Velká Británie, Slovensko, Nizozemsko, Rakousko, Švédsko, Norsko, Polsko a Německo. Skupina Fenix Group zaměstnává více než čtyři sta pracovníků.
Súvisiace články
Ceny ropy kvůli dalšímu možnému zvýšení těžby skupinou OPEC+ klesají
Ceny ropy dnes klesají. Může za zpráva, že skupina předních těžařů označovaná jako OPEC+ jedná o dalším zvýšení těžby. To vyvolalo…
Ruský Gazprom nevyplatí dividendy za loňský rok, přestože vykázal zisk
Ruský státní plynárenský gigant Gazprom nevyplatí za loňský rok dividendu, přestože se firma loni vrátila k zisku. Uvedla to dnes…
Kdo dřív klikne, ten vyhraje? V zákulisí se vede boj o nová pravidla trhu s plynem
Změna vyhlášky o pravidlech trhu s plynem může znít jako nezáživné téma, ale tentokrát tomu tak není. Státem vlastněný provozovate…
Skupina MOL a maďarská MVM podpísali dohodu o obchodovaní s ropou
Skupina MOL a skupina MVM uzavreli dohodu o obchodovaní s ropou. Spolupráca umožní skupine MOL zvýšiť objem alternatívnej ropy spr…
Zkrachovalý Northvolt koncem června ukončí výrobu baterií ve Švédsku
Švédský producent automobilových baterií Northvolt koncem června ukončí zbývající výrobu. Pokračuje hledání kupce pro zkrachovalý…
Kalendár akcií
Solární energie a akumulace v ČR
Italsko-české Business Forum „Energy for the Future: Innovation for a Sustainable Transition“
Nekonvenční zdroje elektrické energie
Česko-slovenské energetické fórum
ENERGY-HUB je moderná nezávislá platforma pre priebežné zdieľanie spravodajstva a analytických článkov z energetického sektora. V rámci nášho portfólia ponúkame monitoring českej, slovenskej aj zahraničnej tlače.