Současná vedra snižují účinnost solárních elektráren, snižují efektivitu panelů
Současné vysoké teploty snižují účinnost solárních elektráren. Jejich výkon v uplynulých dnech klesl oproti ideálním podmínkám až o 14 procent. Důvodem je přehřívání panelů, což snižuje jejich efektivitu. Pro výrobu elektřiny ze solárů je nejdůležitější sluneční svit, nejlépe fungují při teplotách kolem 25 stupňů. Vyplývá to z komentářů oborových zástupců pro ČTK.

"Solární panely vyrábějí z osvitu, ne z teploty," uvedl výkonný ředitel Solární asociace Jan Krčmář. Upozornil tak na to, že vyšší teplota neznamená vyšší výkonnost zařízení. "Naopak při vysokých teplotách se dokonce lehce snižuje," podotkl.
Vliv vysokých teplot na výkon solárních panelů potvrdila také spolumajitelka fotovoltaické společnosti Schlieger Markéta Chrbolková. "Ve vedrech kolem třiceti stupňů, která nyní panují, může plocha panelu dosáhnout teploty až 65 stupňů. Tato teplota závisí na řadě faktorů, jako sklon, konstrukce nebo třeba vítr. Optimální teplota panelů je přitom 25 stupňů. Každý stupeň teploty panelu nad 25 stupňů snižuje výkon zhruba o 0,35 procenta. Při současných vedrech, kdy se solární panely zahřívají až na 65 stupňů, tak může být pokles výkonu zhruba 14 procent," vysvětlila.
Hlavním důvodem je podle ní reakce křemíku, což je základní materiál většiny solárních panelů. "Když se zvyšuje teplota, tak se zvyšuje i vnitřní energie elektronů v křemíku, což způsobuje, že se snižuje napětí na jednotlivých článcích. Tím pádem se snižuje i celková efektivita přeměny slunečního záření na elektrickou energii. S rostoucí teplotou klesá účinnost přeměny energie zejména vlivem snížení napětí článků v panelu a to má vliv na jeho výkon," uvedla Chrbolková.
Podle Solární asociace jsou ideální podmínky pro výrobu elektřiny ze solárů průměrné letní dny, kdy je hodně slunečních hodin, ale teploty jsou okolo 25 stupňů. Důležitý je také sklon panelů a také jejich čistota, protože prach a nečistoty na panelech rovněž mohou ovlivnit účinnost zařízení.
Řešení snížené účinnosti solárů během tropických dnů podle Krčmáře možné je, dosud ho ovšem nedovoluje tuzemská legislativa. "V době extrémních teplot by o to víc dávala smysl instalace vertikálních solárních panelů pro agrovoltaiku, která je ale v Česku bohužel stále zakázaná. Nyní se na ministerstvu životního prostředí pracuje na novelizaci vyhlášky, která by tuto formu instalací mohla povolit," dodal Krčmář.
Česko ve středu zažilo nejteplejší den letošního roku, teploty na řadě míst výrazně překonaly 35 stupňů Celsia. Vedra některé části Česka sužují od počátku letních prázdnin, hrozí i dnes zejména ve východní polovině země.
Súvisiace články
Rekordne veľa slnka. Časť Európy zaznamenala na jar výrazne viac slnečného žiarenia
Dáta za tri jarné mesiace tohto roka ukázali, že najlepšie podmienky pre fotovoltiku neboli na juhu kontinentu.
Dodavatel tepelných čerpadel Woltair prodá své zakázky konkurenci. Hotovost chce využít ke konsolidaci
Společnost Woltair, která se zabývá dodávkami tepelných čerpadel a od dubna si zajistila ochranu před věřiteli, přistupuje k další…
Největší český pivovar pokryl své střechy solárními panely
Plzeňský Prazdroj v červnu zprovoznil více než tisícovku fotovoltaických panelů na střeše automatizovaného skladu v pivovaru v Plz…
Vybrala zálohy za soláry, nikdy je nedodala. Firma Feris Service skončila v insolvenci
Česká firma Feris Service, dříve známá jako Blue Boson Tech, slibovala státem dotovanou instalaci solárních elektráren či tepelnýc…
Expert: Z deseti let jen rok. Zákon, který je v Senátu, by měl zrychlit schvalování fotovoltaiky i větrníků
Senátoři budou projednávat zákon o urychlení využívání obnovitelných zdrojů. „Potřebujeme vyšší podporu obnovitelných zdrojů, abyc…
Kalendár akcií
Konference Energetika 2025: Jak udělat energetiku konkurenceschopnou?
Podzimní plynárenská konference
Dny kogenerace 2025
PRO-ENERGY CON 2025
ENERGY-HUB je moderná nezávislá platforma pre priebežné zdieľanie spravodajstva a analytických článkov z energetického sektora. V rámci nášho portfólia ponúkame monitoring českej, slovenskej aj zahraničnej tlače.