Čína začala v Tibetu stavět největší vodní elektrárnu na světě
Čínský premiér Li Čchiang oznámil začátek stavby největší vodní elektrárny na světě. Obří vodní dílo vyroste na východním okraji tibetské náhorní plošiny a podle odhadů vyjde na 170 miliard dolarů (3,6 bilionu korun), uvedla dnes agentura Reuters s odvoláním na státní tiskovou agenturu Nová Čína.

Projekt je podle úřadů součástí snahy Číny rozšířit využívání obnovitelných zdrojů energie a snížit emise oxidu uhličitého. Vodní dílo přehradí řeku Jarlung Cangpo jejím dolním toku, což může mít dopad na miliony lidí žijících níže po proudu v Indii a Bangladéši.
Předseda čínské vlády stavbu označil za "projekt století" a uvedl, že je "třeba klást zvláštní důraz na ochranu životního prostředí, aby se předešlo ekologickým škodám".
Úřady zatím neuvedly, kolik lidí v Tibetu bude muset kvůli přehradě opustit své domovy, ani jaký dopad bude mít stavba na místní ekosystém, který patří k nejbohatším a nejrozmanitějším v celém Tibetu.
Podle čínských představitelů vodní dílo nebude mít zásadní dopad na životní prostředí ani na zásobování vodou v oblastech níže po proudu. Indie a Bangladéš již nicméně v této věci vyjádřily znepokojení.
Neziskové organizace, včetně Mezinárodní kampaně za Tibet (ICT), uvádějí, že přehrada nenávratně poškodí tibetskou náhorní plošinu a miliony lidí žijících níže po proudu se mohou potýkat s vážnými dopady na své živobytí.
Odhaduje se, že přehrada vyprodukuje až 300 miliard kilowatthodin elektřiny ročně, čímž by měla přispět k pokrytí energetických potřeb nejen Tibetu, ale i dalších částí Číny.
Podle Nové Číny, která o projektu poprvé informovala v prosinci, bude stavba hrát klíčovou roli při dosažení čínských cílů v oblasti uhlíkové neutrality, podpoří související průmyslová odvětví a vytvoří pracovní místa v Tibetu.
Řeka Jarlung Cangpo protéká Tibetem ze západu na východ a v jednom úseku dramaticky klesá o 2000 metrů na pouhých 50 kilometrech, což představuje obrovský potenciál pro výrobu vodní energie. Čína již v minulých letech uvedla do provozu několik přehrad na horním toku řeky.
Po opuštění Tibetu pokračuje řeka Jarlung Cangpo pod názvem Brahmaputra, která protéká indickými státy Arunáčalpradéš a Ásám a do moře ústí v Bangladéši.
Súvisiace články
ČEZ, EPH, Sev.en a další. Největší hráči v energetice založí svaz, který za ně bude lobbovat
Česká energetika brzy získá novou zastřešující organizaci, která bude lobbovat za její zájmy. Podle zjištění Ekonomického deníku s…
Polsko sní o tom, že bude Kuvajtem Evropy. Z Baltu se stává vysoce zranitelný energetický uzel
Polsko je zase o krok blíž k energetické autonomii. Tento týden ohlásilo velký objev ropy a plynu v Baltském moři. Očekává přitom,…
Ruská ropa se bude prodávat pod tržní cenou. Evropská unie utahuje šrouby vůči Kremlu
Nový cenový strop nahrazuje limit 60 dolarů za barel, který zavedla skupina G7 v roce 2022. Od té doby se kvůli propadu cen ropy s…
Česko se po půl století vrací k velkému projektu horkovodu z Dukovan do Brna. Vyplatí se, říká ministr Hladík
Horkovod dlouhý přes čtyřicet kilometrů má už od roku 2031 zásobovat teplem více než sto tisíc brněnských domácností a ukončit jej…
OpenAI hlásí 2,5 miliardy uživatelských dotazů denně, ale obří projekt Stargate na výstavbu datových center šlápl na brzdu
Jedním z největších problémů umělé inteligence je nedostatek výpočetní kapacity. Platí to pro vývoj nových velkých jazykových mode…
Kalendár akcií
Mezinárodní konference energetika a životní prostředí
Konference Energetika 2025: Jak udělat energetiku konkurenceschopnou?
Agregace a flexibilita 2025
Energofórum 2025
ENERGY-HUB je moderná nezávislá platforma pre priebežné zdieľanie spravodajstva a analytických článkov z energetického sektora. V rámci nášho portfólia ponúkame monitoring českej, slovenskej aj zahraničnej tlače.