Analýza: Češi mají nejdražší elektřinu ze zemí V4, paliva naopak tankují levněji
Češi mají nejdražší elektřinu v regionu visegrádské čtyřky (V4). Zatímco většina okolních zemí využívá regulaci cen nebo další státní zásahy k omezení růstu velkoobchodních cen energií, Česko je výjimkou. Naopak ceny pohonných hmot v ČR patří v současné době k nejlevnějším v Evropě. Všechny země mají také problémy s dostupnosti vlastního bydlení, v Česku vázne výstavba. Vyplývá to z analýzy, kterou dnes představila novinářům skupina Creditas.

Hlavním důvodem vyšších cen elektřiny v tuzemsku oproti ostatním zemím V4 je podle analýzy přímý vliv velkoobchodní cen. Polsko, Maďarsko, Slovensko totiž podle Creditas tento vliv omezují regulací cen a nastavením maximální ceny. Regulovaná cena je přitom většinou nižší než ta tržní. Maďaři a Slováci navíc podle studie využívají další státní zásahy k ochraně zákazníků.
"Důsledkem je, že Češi platí za kilowatthodinu elektřiny 0,33 eura, tedy třikrát víc než Maďaři, dvakrát víc než Slováci a téměř stejně jako Němci," řekl obchodní ředitel skupiny UCED Václav Skoblík. Česko vychází nejhůř i při porovnání ceny ke kupní síle.
O něco lépe Česko z analýzy vychází při porovnání cen pohonných hmot. V současnosti má totiž ČR nejnižší ceny benzinu v regionu. Stabilní daňové zatížení a silná měna pomáhají podle Creditas držet ceny dole. V poměru ke kupní síle už ale podle analýzy není situace tak příznivá a tuzemské ceny paliv jsou téměř dvojnásobné oproti těm německým.
Analýza zároveň upozornila, že současný stav může v budoucnu výrazně proměnit chystaný nový systém emisních povolenek ETS 2 pro dopravu a vytápění budov.
Studie se zabývala také dostupností vlastního bydlení, s čímž má podle ní problém celý region V4. Extrémem je ale v tomto ohledu Praha, která je z pohledu cen a příjmů městem s nejnižší dostupností vlastního bydlení. Situace v Česku se navíc kvůli slabé výstavbě dál zhoršuje. Zatímco loni se v Polsku na 100.000 obyvatel postavilo 4,4 bytu, na Slovensku 2,8 a v Německu 2,6, v Česku to bylo 2,4 bytu. Horší situace byla v Maďarsku s 1,6. Česko si naopak oproti dalším zemím V4 stojí lépe při srovnání nákladů na bydlení v nájmu.
"Velkou překážkou pro rozvoj bytové výstavby je v Česku extrémní délka stavebního řízení, to je osmkrát delší než v Polsku a čtyřikrát oproti Maďarsku či Slovensku,“ uvedl obchodní ředitel Creditas Real Estate Borek Simandl.
Skupina Creditas se zaměřuje především na dlouhodobé investice v konzervativních odvětvích. Hlavními pilíři jejího podnikání jsou finanční služby, energetika a nemovitosti. Zakladatelem a akcionářem je Pavel Hubáček s rodinou.
Súvisiace články
Ceny ropy rostou, investoři jsou optimističtí stran obchodních jednání USA
Ceny ropy dnes na světových trzích rostou. Podle agentury Reuters jsou trhy optimistické stran obchodních jednání Spojených států,…
Vznikl Svaz energetiky ČR, má přes 60 členů s téměř 100.000 zaměstnanci
Český svaz zaměstnavatelů v energetice (ČSZE) se změnil na Svaz energetiky České republiky (SEČR). O změně stanov a názvu rozhodla…
Vláda schválila Strategii k využívání biometanu a geotermální energie, otevře cestu k posílení energetické bezpečnosti a snížení závislosti na dovozu fosilních paliv
Ministerstvo životního prostředí společně s Ministerstvem průmyslu a obchodu a Ministerstvem zemědělství představilo Akční plán pr…
EPH postaví veľké batériové úložisko pri plynovej elektrárni
Energetická skupina EPH pripravuje novú investíciu do zariadenia pre uskladňovanie elektriny. Holandská dcérska spoločnosť EP NL p…
Analytik: Clo za to, že berieme ruský plyn, je obrovská hrozba pre Slovensko
Vraj až šesťkrát blokoval 18. balík sankcií Európskej komisie voči Rusku, kým nedostal písomné záruky bezpečnosti v prípade, ak pl…
Kalendár akcií
Mezinárodní konference energetika a životní prostředí
Konference Energetika 2025: Jak udělat energetiku konkurenceschopnou?
Agregace a flexibilita 2025
Energofórum 2025
ENERGY-HUB je moderná nezávislá platforma pre priebežné zdieľanie spravodajstva a analytických článkov z energetického sektora. V rámci nášho portfólia ponúkame monitoring českej, slovenskej aj zahraničnej tlače.