V příštím týdnu začne v Dukovanech geologický průzkum, práce zajistí české firmy
V příštím týdnu bude v Dukovanech na Třebíčsku a okolí zahájen geologický průzkum lokality, kde vzniknou dva nové jaderné bloky. Půjde o první fyzické práce na projektu. Zajistit by je měly české firmy, náklady vyjdou na stovky milionů korun. Na dnešním semináři korejské firmy KHNP v Praze to řekl Petr Závodský, předseda představenstva investora projektuspolečnosti Elektrárna Dukovany II.

Stavba nových jaderných bloků v Česku by měla být největší tuzemskou zakázkou vůbec. Náklady při výstavbě dvou reaktorů v Dukovanech při současných cenách činí 407 miliard korun. KHNP na dnešním semináři představila zástupcům českých firem podmínky pro zapojení do projektu.
"Spolupráce je nastartovaná. Věřím, že ten prostor na zapojení českých firem do projektu je velký," řekl dnes Závodský. První část prací, na kterých se budou podílet i české firmy, podle něj začne v příštím týdnu. Půjde o geologický průzkum lokality. Projekt průzkumu zpracuje KHNP, samotné práce ale podle Závodského provedou české firmy. "Jedná se o stovky milionů korun," dodal.
Zopakoval, že české firmy by měly celkově dosáhnout na podíl při výstavbě ve výši 60 procent.
Stavbu bloků bude mít na starosti korejská KHNP. Ta loni uspěla v tuzemském jaderném tendru, vláda její nabídku upřednostnila před společnostmi EDF a Westinghouse. První blok v Dukovanech by měl být hotový v roce 2036.
KHNP uzavřela se společnosti Elektrárna Dukovany II, která má jako investor projekt na starosti, dohodu o stavbě bloků letos v červnu. Rámcový kontrakt zastřešuje dvě smlouvy. První je na výstavbu dvou jaderných bloků v Dukovanech, druhá pak na dodávku jaderného paliva.
Smlouva k výstavbě bloků v Dukovanech obsahuje také dohodnutou opci na výstavbu dalších dvou bloků v Temelíně. Smlouva byla nedávno zveřejněna v registru smluv. Velká část smlouvy je v režimu utajení. Tyto pasáže jsou pro veřejnost začerněny, což se týká například ceny, harmonogramu nebo sankcí za nedodržení dohodnutých podmínek.
Súvisiace články
Energetici vyměnili část horkovodu Neratovice, za rok budou pokračovat
Energetici za jedenáct dní vyměnili přes 120 metrů horkovodu, který zásobuje teplem Neratovice. V polovině července tak skončila p…
Najväčší obchod v histórii Slovenska, Fico a Trump uzavrú jadrovú megadohodu. Analytik varuje: Bez tendra hrozí problém pre ďalšie vlády
Premiér Robert Fico (Smer) navštívi Biely dom. V USA má podpísať s americkým prezidentom Donaldom Trumpom dohodu, ktorá povedie k…
Přípravy Dukovan pokračují podle plánu, řekl Vlček. KHNP firmám ukázala podmínky
Přípravy stavby nových jaderných bloků pokračují podle plánu. Nadále platí i závazek 60procentního postupného zapojení českých fir…
Evropská energetická infrastruktura před kolapsem. Příklad Nizozemska ukazuje, jak špatně to může dopadnout
Tisíce firem, domácností i veřejných institucí v Nizozemsku čekají na připojení k elektrické síti. Přetížení infrastruktury ohrožu…
Daň z elektřiny v Česku je jedna z nejvyšších v Evropě, říká šéfka E.ON a kritizuje přebujelou byrokracii
Z elektřiny se v Česku odvádí daň ve výši 21 procent, evropský průměr je přitom pod 15 procenty. A i další poplatky nejsou malé, z…
Kalendár akcií
Mezinárodní konference energetika a životní prostředí
Konference Energetika 2025: Jak udělat energetiku konkurenceschopnou?
Agregace a flexibilita 2025
Energofórum 2025
ENERGY-HUB je moderná nezávislá platforma pre priebežné zdieľanie spravodajstva a analytických článkov z energetického sektora. V rámci nášho portfólia ponúkame monitoring českej, slovenskej aj zahraničnej tlače.